Klíšťová encefalitida je v posledních letech velkým strašákem pro nás všechny. Je to závažné a nebezpečné onemocnění. Právě nyní je nejvhodnější doba k tomu, abychom sebe a své děti nechali proti této nemoci očkovat.

Příběh muže, který klíšťovou encefalitidu prodělal, mluví za vše….

44letý muž byl přijat na infekční oddělení Fakultní nemocnice Na Bulovce pro horečku a bolesti hlavy v polovině srpna roku 2002. Do doby onemocnění byl zcela zdráv. Pracoval jako projektant v jedné pražské firmě, ale na většinu víkendů vyjížděl na svou chatu. O klíšťové encefalitidě samozřejmě slyšel, ale příliš si starosti s tímto onemocněním nepřipouštěl, a očkovat se nenechal. Klíšťata přece má každý rok opakovaně a nikdy se mu nic nestalo. Klíště měl i v průběhu července loňského roku. Našel jej pravděpodobně druhý den poté, co se mu zakouslo. Ranku běžně ošetřil. Po 12 dnech ho začala pobolívat hlava, neměl chuť na jídlo, teplotu si neměřil. Stav trval jen asi 4 dny a muž mu nepřikládal větší význam. Normálně pracoval, a když se mu ulevilo, rozhodl se dokonce, že o víkendu půjde na turistický výlet asi na 20 km. Po návratu z výletu se ale už necítil dobře, lehl si. Následující den již měl horečku až 39 stupňů, začal opakovaně zvracet, při pohledu do světla měl pocit, že ho bodá do očí. Druhý den vyhledal praktického lékaře, který jej odeslal do nemocnice. Zde se prokázal zánět mozku způsobený virem klíšťové encefalitidy. Po prvních nepříjemných dnech, když poklesly horečky a přestala bolest hlavy, se začal cítit docela dobře a těšil se domů. Po 8 dnech v nemocnici ho začalo bolet pravé rameno a posléze si všiml i zhoršené možnosti ovládání pravé paže. Pobyt na lůžku se protáhl skoro na 4 týdny. Doma pokračoval v rehabilitaci a po měsíci odjel do lázní. Pohyblivost pravé paže se hodně zlepšila, ale stále není zcela upravena, takže i v zaměstnání, kam nastoupil po 4 měsících pracovní neschopnosti, musel charakter pracovní náplně poněkud změnit. Po prožitých zkušenostech doporučil celé rodině, aby se dala proti onemocnění očkovat. 

Česká republika se řadí k zemím s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě. A to dokonce několikanásobně více než v okolních státech. V posledních letech dosahuje průměr 600 onemocnění ročně. Bohužel, účinný lék na toto onemocnění neexistuje. Jedinou ochranou stále zůstává očkování.

Proočkovanost obyvatelstva přitom dosahuje zhruba pouze 5 procent. Ve srovnání s Rakouskem, kde se pohybuje okolo 87 %, na tom nejsme moc dobře,“ říká prof. MUDr. Jiří Beran, CSc. z Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové. V Rakousku, kde lidé aktivně přistupují ke svému zdraví a prevence je na prvním místě, se objeví ročně 60-87 případů KME. U nás je toto číslo díky nízké proočkovanosti a preventivní péči o vlastní zdraví téměř desetkrát vyšší,“ dodává prof. MUDr. Jiří Havlík, DrSc., emeritní profesor z infekčního oddělení FN Bulovka..

Očkování zabrání nákaze tímto závažným infekčním onemocněním s hrozbou vážných trvalých následků, jako jsou obrny jedné z horních končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy schopnosti soustředění, snížená výkonnost a deprese a ve výjimečných případech úmrtí,“ říká MUDr. Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních tropických a parazitárních chorob FN Na Bulovce.

Klíšťová encefalitida si mnohdy vyžádá až tříměsíční rekonvalescenci spojenou s pracovní neschopností. Trvalé následky nejsou výjimkou. V invalidním důchodu končí až jedno procento nakažených.

Rozsah rizikových oblastí v ČR v posledních letech vzrůstá. V důsledku nárůstu průměrných ročních teplot v posledních několika letech se pro přežívání klíšťat vytvářejí lepší podmínky. Kratší
a mírné zimy vedou k tomu, že první onemocnění se objevují již na přelomu března a dubna. S infikovanými klíšťaty se tak můžeme setkat například i v některých horských oblastech. Klíšťová encefalitida se vyskytuje nejenom na území České republiky, ale v celé střední, severní a východní Evropě. „Je možné nakazit se při pobytu na Slovensku, v Rakousku, jižním Německu, ale
i v Slovinsku či severním Chorvatsku, které patří k nejvyhledávanějším místům českých turistů. Díky aktivnějšímu způsobu trávení dovolené či prázdnin se riziko nákazy zvyšuje. Pravděpodobnost nákazy je však bohužel stále výrazně vyšší u nás, a proto se očkování proti KME doporučuje
i zahraničním turistům, kteří sem cestují
,“ říká prof. MUDr. Jiří Havlík, DrSc.

Lidé riziko nákazy často podceňují a mnohdy se mylně domnívají, že pokud nežijí přímo v rizikové oblasti, není očkování nutné. Zapomínají přitom, že do těchto oblastí cestují nebo zde tráví dovolenou. „Očkovat se nechávají zejména pacienti, kteří často pobývají v přírodě. Například matky však nechávají často očkovat jen své děti a na sebe zapomínají. KME však představuje hrozbu zejména pro dospělou populaci, protože průběh nemoci je u nich komplikovanější a často zanechá trvalé následky,“ vysvětluje MUDr. Hana Roháčová.

Nejvhodnější období pro očkování je právě nyní, tedy v zimních měsících, kdy klíšťata nejsou aktivní, ale očkovat se lze v průběhu celého roku.

Můžeme si vzít příklad například ze sousedního Rakouska, kde bylo například v roce 2002 pouze 51 případů onemocnění klíšťovou encefalitidou. Na těchto skvělých výsledcích má bezpochyby zásluhu vysoká proočkovanost obyvatel Rakouska, která činí 87%.

Jak je vidět, očkování se opravdu vyplatí. Může nám totiž ušetřit spoustu nepříjemností, bolesti a trápení.

 

Reklama