Planetárium Praha nabízí kromě tradičních pořadů, které nám představí kouzlo noční oblohy nebo jednotlivá vesmírná tělesa, také program pro děti. Na pohádku Anička a Nebešťánek můžete vyrazit s těmi nejmenšími, astronomická výstava v komplexu pak zaujme všechny, bez rozdílu věku.

Málokdo ví, že kromě pozorování projekcí noční oblohy a vesmírných úkazů je možné do planetária zajít i na pohádku nebo si jen tak prohlédnout unikátní výstavu, která je umístěna ve foyer budovy. Strategická poloha pražského planetária v Královské oboře (Stromovce) pak přímo vybízí k víkendovému výletu, který je možno podle počasí operativně přizpůsobit.

hvězdyV okolí toho totiž můžete podniknout zajímavého daleko víc. Za zmínku stojí určitě alespoň nedaleká Zoologická či Botanická zahrada nebo Mořský svět na Výstavišti. Za hezkého počasí a v jiné roční době pak určitě stojí za to udělat si procházku po parku a navštívit s dětmi několik krásných dětských hřišť a baby friendly restauraci Vozovna, kde najdete i veškeré zázemí, jako jsou dětské židličky a přebalovací pult.

Nás ovšem počasí, které opanovalo poslední týdny, tentokrát z parku zahnalo právě do Planetária, kde o víkendu pro děti dávají pohádku Anička a Nebešťánek. Kouzelné vyprávění o malé holčičce a mimozemšťankovi, kteří spolu zažijí dobrodružství ve vesmíru, je určené dětem od 4 let, ale z vlastní zkušenosti mohu říct, že ho zvládnou i děti mladší. Obrovská promítací kopule sálu Cosmorama, kde je pohádka uváděna, nadchla i mého 15 měsíčního synka. Létající a zářící objekty ho upoutaly natolik, že vydržel „oblohu“ nadšeně sledovat téměř celých 45 minut.

Pražské planetárium s průměrem promítací kopule 23 metrů patří k největším planetáriím na světě. Pracuje zde jak optomechanické planetárium Cosmorama, tak i dvě planetária digitální - SkySkan Definiti a Digistar3. V září minulého roku dokončilo Planetárium Praha rozsáhlou modernizaci projekčního systému a stalo se tak planetáriem s nejvyšším rozlišením v Evropě a jedním z mála na světě, které využívají systém 8K.

hvězdyPro větší děti je program planetária ještě daleko pestřejší. Na výběr jsou pořady zábavné i naučné a promítá se jak v sálu Cosmorama, tak v sálu Starvid - digitálním planetáriu (projekční systém - Digistar3) umožňujícím projekci trojrozměrného vesmíru a jeho objektů. Velkou atrakcí pro děti i dospělé jsou pak nově instalované simulátory jízdy po povrchu Marsu a Měsíce. Prohlédnout a vyzkoušet si je můžete ve foyer, kde jsou součástí výstavy.

Tip: Pokud se chcete jít podívat na pohádku či jiný pořad, máte prohlídku výstavy v ceně vstupenky. Na interaktivní výstavu se ale dostanete i samostatně, a to za sníženou cenu 50 Kč. Samozřejmostí je též možnost zakoupit levnější vstupenku rodinnou, děti do 3 let pak mají vstup úplně zdarma.

hvězdyNově rekonstruovaná stálá astronomická výstava, která je umístěna v předsálí stojí za návštěvu i samostatně. Kromě již zmíněných lákadel v podobě kosmických vozítek je zde umístěna i celá řada dalších interaktivních exponátů, které mohou návštěvníci na vlastní kůži vyzkoušet. Za zmínku stojí např. model černé díry, planetární váhy nebo instalace, které pracují s optikou lidského oka. Od 1. února 2015 zde můžete zhlédnout také příležitostnou výstavu „O slunci a zatměních“.   

Více info zde.

Čtěte také: