Pražské Kongresové centrum ve čtvrtek hostilo muzikál Thriller, který je poctou zpěvákovi Michaelu Jacksonovi. České publikum představení z produkce londýnského West Endu přijalo s takovým nadšením, jakoby do Prahy dorazil samotný Král popu.

Thriller Jacksona prezentuje jako interpreta, který tvořil dějiny světové hudební a taneční scény, i iniciátora mírových myšlenek. Dvouhodinová show nabídla jeho legendární hity v netradičním pojetí. Thriller totiž není příběhem uskutečněného snu Michaela Jacksona, ale především oslavou jeho nesmrtelné hudby. Muzikál se tak nesnaží Jacksonovy skladby násilně propojit umělým příběhem, ale nechá každou z nich vyznít v jedinečných hudebně-tanečních číslech.

Samotná postava Michaela Jacksona byla při představení přítomna především prostřednictvím polopropustné projekční plochy, za níž se nacházela živá kapela. Jeho skladby odzpívala pětice účinkujících, z nichž každý na chvíli přijal roli Krále popu. Zpěváci se nepokoušeli za každou cenu přiblížit Jacksonově intonaci, ale pro jeho písně zvolili vlastní interpretaci. Legendární hity, které jsou snadno rozpoznatelné po několika úvodních tónech, tak na jevišti zazněly také v podání malého chlapce či ženského hlasu.

Jednotlivé scény chronologicky zachycovaly kariéru Michaela Jacksona, přičemž projekce uváděla nejzásadnější fakta z jeho života. Představení však v širší rovině prezentovalo kapitolu dějin moderní hudby, která ve druhé polovině minulého století plynule přešla od disca k tanečnímu popu. Úvodní část dokumentovala zpěvákovy počátky v sourozenecké formaci Jackson 5, která v polovině 60. let vtrhla na americkou hudební scénu. V muzikálu nechyběly zásadní hity z Jacksonových počátků jako I Want You Back, ABC či Can You Feel It. Píseň Blame It on the Boogie dostala podobu velkolepé taneční show.

Jacksonovu sólovou dráhu připomenuly písně Beat It, Way You Make Me Feel, Dirty Diana, Do You Remeber the Time nebo Smooth Criminal. V části věnované milostným duetům zazněly jeho skladby I Just Can´t Stop Loving You a I´ll Be There, kterou později proslavila Mariah Carey. Během představení došlo i na Jacksonův titul Man in the Mirror, jímž kdysi poukazoval na neomezené možnosti Spojených států. V aktualizované verzi tak projekce nabízející osobnosti amerických dějin neopomenula úspěch Baracka Obamy.

Nejnovější tvorbu Michaela Jacksona na jevišti představovala skladba Earth Song s ekologickým poselstvím či song Healt the World, v němž se zpěvák posluchače snažil přimět k tomu, aby ze světa učinili lepší místo.

Publikum, které díky strhujícím rytmům opustilo svá místa k sezení, se však nejočekávanějších hitů z repertoáru Michaela Jacksona dočkalo až na samotný závěr. Autoři muzikálu si své největší triumfy totiž nechávali až do samotného finále. Přídavek tak obsahoval hit Billie Jean s proslulými Jacksonovými tanečními kreacemi včetně měsíční chůze, po němž následovala hororová podívaná doplňující titulní skladbu Thriller. Muzikálový soubor se nakonec rozloučil svým nastudováním písní Bad a Black or White, které se nesmazatelně zapsaly do dějin populární hudby.

Ačkoliv Thriller Jacksonovu tvorbu bilancuje, zpěvák ještě pravděpodobně hudebnímu světu neřekl své poslední slovo. Počátkem března ohlásil sérii koncertů v londýnské O2 Areně. Původních 10 vystoupení po obrovském zájmu svých příznivců navýšil na celkových 50 koncertů. První z nich se v Londýně uskuteční 8. července. Muzikálový životopis Michaela Jacksona se tak brzy může dočkat prodloužené verze.

Reklama