Jako bychom jich tady neměli dost, chtělo by se říct. Jenže tohle jsou ta skutečná, chrochtající, zabahněná prasátka. Se svými chovateli, kterých se sešlo kolem pěti set, právě demonstrují před Ministerstvem zemědělství. A taky se v Praze rozdávají jitrničky a letáky. A to celé proto, že si chovatelé prasat připadají opomíjeni a zanedbáváni. „Tvoříme 12 % domácí zemědělské produkce, ale z dotací dostáváme sotva půl procenta!“ stěžují si chovatelé a dodávají, že za těchto podmínek, při neustálém zvyšování cen krmiva, se jim chov prasat nevyplatí.

První „nenarozená“ prasata se prý promítnou do českého trhu někdy kolem června. A když klesne pokrytí trhu z domácího chovu pod sedmdesát procent (v minulých letech kleslo ze sta procent na osmasedmdesát), vepřové prý razantně zdraží, protože ho budeme muset dovážet ze zemí, kde je více dotováno. A co musí ministerstvo udělat, aby k tomu nedošlo? Dát chovatelům miliardu.

Ministerstvo se hájí, že vzhledem k předpisům EU dotace zvýšit nemůže, ale chovatelé mají řadu řešení, okoukaných z okolních zemí. Zvýšit by se prý daly příspěvky na převoz prasat, na jejich čistotu (skutečně, i taková dotace existuje – ve Francii), nebo za uhynulé kusy. Ostatní země prý takto předpisy o dotacích obchází. A to vše v době, kdy se v EU diskutuje o tom, že by se dotace na zemědělství měly celkově snížit.

Jeden by řekl, že když je vepřového málo, tak by si mohli chovatelé dovolit prodávat ho dráž a nepotřebovali by dotace. Konec konců, obojí jde z našich peněženek, a proč raději vyšší skutečnou cenu vepřového nezaplatit rovnou než oklikou skrze dotace, aby to pak v obchodě vypadalo, že ho kupujeme vlastně levněji? Jenže takový přístup nabourává celou dotační politiku EU a bude se míjet účinkem, pokud na něj nepřistoupí všechny země. A tak se zřejmě proti připravovaným změnám budou bouřit nejenom čeští zemědělci.

Ale jednu výhodu to má – alespoň i městské děti uvidí živé prasátko – a jestli bude vývoj pokračovat stejným směrem, třeba přibude i ovečka, kravička nebo kozička.

Jíte vepřové? Jak často? Bude Vám vadit zvýšení jeho ceny? Podporujete požadavek chovatelů prasat, nebo jste zastánkyně uvolnění trhu i v zemědělské oblasti? Měla by se změnit dotační politika Evropské unie? Nebo bychom měli vlastní zemědělce chránit jinak – třeba cly – a nevstupovat do různých „bezcelních prostorů“?

Reklama