5f08583a073d7obrazek.png

Foto: Shutterstock

Kristýna Leichtová (34), herečka

p1.jpgI když si přístup personálu v rakovnické porodnici po porodu první dcery Dorotky (2) pochvalovala, napodruhé (letos v červnu) přeci jen zvolila raději soukromí domova. Rodila pomocí metody hypno porodu.

„Rozárka se narodila doma, rychle a bezpečně, za asistence Dorotky, Vojty a porodní asistentky. Moc jim děkuji. Jsem absolutně šťastná, že to tak bylo. Domácí porod není pro každého, pro nás ano. Možnost volby je důležitá!“ popsala své dojmy na sociálních sítích.

Aneta Krejčíková (29), herečka

p2.jpgPřed ani ne dvěma roky v porodnici za asistence duly přivedla na svět syna Bena. Druhý porod letos v dubnu už si ale naplánovala v domácím prostředí.

„Ano, ideální porod si představuji v mně blízkém a příjemném prostředí, na tom není nic zvláštního a vůbec nic k nepochopení. Trauma z porodu přišlo už tak kolem mého třináctého roku, kdy jsem, aniž bych věděla, jak to v těle přesně funguje, měla strach z paralyzující bolesti. Přemýšlela jsem nad porodem přesně tímhle způsobem, protože to bylo přirozený, díky zkušenostem mých žijících i nežijících předků,“ podělila se na sociálních sítích o své pocity loni na podzim, kdy měla dceru Antonii ještě v bříšku. Zároveň se svěřila s tím, že ji jako miminko dostala její maminka do náručí kvůli zdravotním komplikacím až po třech týdnech.

„Nepíšu o tom kvůli srdceryvnému příběhu se šťastným koncem, ale kvůli tomu, že na porodu hrozně záleží. Odvíjí se od něj vztah maminky a dítěte. S maminkou jsme měly hodně komplikovaný vztah a jsem přesvědčená, že je to tím, že mě poprvé pomazlila až po třech týdnech. Cejtím to i na sobě, mám neustálý deficit lásky, celý život,“ přiznala svým fanouškům.

Lejla Abbasová (40), moderátorka a filantropka

p3.jpgČtyřnásobná maminka si vyzkoušela oba druhy porodů. S prvním partnerem Michaelem Kocábem má syna Davida (8), který se narodil přirozeným způsobem v porodnici. S nynějším partnerem tureckým podnikatelem Volkanem Kaynakem přivedli na svět děti tři – dceru Iman (3), kterou porodila doma, a dvojčátka – chlapečky pojmenované Teo a Ben (2), kteří se narodili předčasně, v porodnici.

„Všechny tři moje porody byly diametrálně odlišné. Porod s Davidem byl v pohodě a dobrý, na prvorodičku i relativně normální. Ale až porod s Iman mi ukázal, jak neuvěřitelně jiný mohl být, kdybych rodila doma, ve svém prostředí. To jsou dva zážitky, které jsou tak strašně rozdílné! A mám pocit, že domácí prostředí mělo pozitivní vliv i na Iman. Už během prvních měsíců byla neuvěřitelně klidné a usměvavé dítě. Takový vřelý, bezelstný a nebojácný typ, který každému důvěřuje. Třetí extrém byl teď, kdy děti skončily v inkubátoru, a já je už pět týdnů nemám doma. To je pro mě úplná tragédie. Celé šestinedělí jsem od nich separovaná,“ svěřila se nám před dvěma lety v rozhovoru.

Helena Houdová (40), Miss ČR 1999, modelka a ochránkyně přírody

p4.jpgNa svůj první porod v roce 2008, kdy v jedné z pražských porodnic přivedla na svět svého prvního syna Dariena, nevzpomíná vůbec s láskou. „Když se narodil Darienek, cítila jsem absolutní bezmoc. Po nechtěné episiotomii jsem krvácela, omdlela a musela na operaci. Strach, že zemřu a že o něj - mého syna - přijdu, se stal všudypřítomným. A ukazoval se jako bezmoc. Vztek. Zoufalství," svěřila se Houdová loni na sociálních sítích se zlými vzpomínkami, které měly vliv na její vztah k synovi.

Proto svého druhého syna Daveeda Jakuba (2011) a dceru Deiu (2013) porodila doma: „Nejsilnější moment v mém životě. Nejintenzivnější uvědomění si svojí ženské síly. Nejkrásnější pohled. Nejpropojenější chvíle se sebou, s Tebou a s Bohem. Transformace mne jako bytosti, ženy, matky, světla. Moment absolutní lásky,“ popsala na svém instagramovém účtu chvíle jejího zrození.

Lenka Dusilová (45), zpěvačka

p5.jpgV roce 2014 porodila doma syna Edwarda. Jak se v několika rozhovorech svěřila, nebylo to tak úplně v plánu. Původně měla odjet do porodnice, kde jí měla pomáhat její porodní asistentky. Jenže když už byl porod v běhu a probíhal fyziologicky, vsadila na intuici a své rozhodnutí změnila. Od veřejnosti za to ovšem tehdy sklidila velkou dávku negativních ohlasů.

Rodit doma se ale rozhodla například i topmodelka Pavlína Pořízková nebo ekonomka Markéta Šichtařová. A ani zahraniční celebrity nezůstávají pozadu. S domácím porodem má zkušenost například Meryl Streep, Cindy Crawford, Demi Moore, Pamela Anderson, Jessica Alba, Alanis Morissette, Jessie Ware či Lisa Bonet.
Foto: Wikipedia

Čtěte také:

Reklama