plzen.jpg
Zdroj foto: Visit Plzeň

Za kulturou

Každý výlet potřebuje trochu té kultury. Plzeň jí nabízí hned pořádný kus. Pokud patříte k milovníkům nadčasové architektury, zaujmou vás interiéry Adolfa Loose. Jeho interiéry si můžete prohlédnout v Plzni hned na třech pravidelných prohlídkových trasách. Vedle nedávno otevřené Semlerovy rezidence jsou tu k vidění ještě interiéry bytu° Voglových a Krasových a Brummelův dům.

Plzen-Vogls.jpg
Zdroj foto: Visit Plzeň

Dominantou Plzně je dnes náměstí Republiky spolu s katedrálou svatého Bartoloměje. Ta si svojí výškou 102 m získává první příčku nejvyšší kostelní věže v České republice. Plzeňské centrum je krásným dokladem středu kultury a náboženství, protože kousek od náměstí najdete Velkou synagogu. Ta mimo náboženských účelů slouží, díky své akustice, jako koncertní sál. Přehlédnout opravdu nejde, protože je 3. největší svého druhu v celé Evropě! Obě památky byly nedávno zrekonstruovány a vydat se nemusíte jenom na obyčejnou návštěvu. Jak katedrála, tak i synagoga nabízí komentované prohlídky.

Farmářské trhy

Až budete na náměstí Republiky, udělejte chvíli na návštěvu farmářských trhů. Konají se každé sobotní dopoledne od 8 do 12 hodin s nabídkou téměř padesáti stánků, kde si s jistotou nakoupíte čerstvé potraviny na celý víkend i domů do zásoby. Nakoupit můžete od místních farmářů, prodejců masa i pekařů. Vyrazit sem můžete i na snídani nebo pohodový brunch pod širým nebem.

Industriální Plzeň

Odpoledne se vydejte do bývalé vozovny městských dopravních podniků. DEPO2015 je kreativní zóna, kde se konají pivní festivaly, koncerty i street food markety. Najdete tady Tržnici Depo s unikátními obchůdky. Dalším prostorem k návštěvě je industriálních prostor bývalé papírny na Slovanech. Hlavní myšlenkou Papírny je vdechnout život. zdánlivě mrtvé architektuře. Ta teď slouží jako zázemí pro umělce i návštěvníky. Mimo kavárny tady můžete navštívit výstavu nebo se zúčastnit některé z akcí.

Plzen-industrialni.jpg
Zdroj foto: Visit Plzeň

Bez jídla to nejde

Až přijde čas na oběd, navštivte oblíbené místo všech Plzeňáků. Najdete ho hned na náměstí a nenechte se zmást názvem, Lékárna nabízí tradiční česká jídla v moderních a odlehčených variacích. Další ze zajímavých konceptů je i restaurace Pivstro, které, jak už název napovídá, nabízí piva několika druhů od lokálních i světových pivovarů. Jestliže se vám zasteskne po Italské kuchyni, navštivte vyhlášené Da Pietro a ochutnejte neapolskou pizzu. Po obědě je čas na kávu a zákusek, vyzkoušejte kavárnu Walter, kde na vás čeká výběrová káva pražená v České republice. Chuť čerstvé kávy si navíc užijete s výhledem na Smetanovy sady. Řada podniků totiž nabízí venkovní zahrádky přímo v sadech kolem historického centra, díky tomu budete mít další toulky městem hned po ruce.

Do Plzně za pivem

Do Plzně se samozřejmě jezdí za pivem ale co se tahle v tomto odvětví více vzdělat a navštívit experimentální pivovar Proud? Najdete ho v budově bývalé elektrocentrály přímo v areálu Plzeňského prazdroje. Vydejte se na fundovanou prohlídku zakončenou degustací řemeslných piv. Pro ty největší nadšence piva bude zajímavá i prohlídka Pivovarského muzea či návštěva pivních lázní pivovaru Purkmistr. Vyzkoušet můžete hned několik druhů koupelí včetně pivní a chmelové.

Plzen-lazne.jpg
Zdroj foto: Visit Plzeň

Na skok z města

Abyste maximálně využili váš víkend, zajeďte si na výlet do Starého Plzence a spojte návštěvu města s výstupem k Rotundě svatého Petra a Pavla. Nejkratší trasa výstupu čítá 3,5 km, díky které navštívíte nejstarší celistvě dochovanou církevní památku v České republice. Výlet můžete doplnit také prohlídkou Výrobního závodu Bohemia Sektu.

Zdroj info: Tiskové informace/Visit Plzeň, adolfloosplzenvisitplzen