A je to tady. Škola a s ní i ranní vstávání. Ačkoli byste si mohla ještě chvíli přispat, péče o malého školáka žádá něco jiného, a tak vstáváte ještě dřív než vaše děti, abyste jim mohla připravit snídani, zabalit svačinu a ty nejmenší odvést do školy nebo na zastávku. Sebemenší zdržení pak může před vaším odchodem do práce způsobit nedobrovolnou rozcvičku v podobě dobíhání autobusu.

bebeK tomu, aby děti i jejich rodiče zvládli ranní shon i následující dlouhé hodiny ve škole nebo zaměstnání, nejvíce potřebují ten správný start do nového dne. Jak na to?

Statistiky uvádějí, že téměř polovina školáků nesnídá, a s rodiči je to podobné. Jiné výzkumy zase poukazují na fakt, že lidé, kteří nesnídají, jsou během dne méně výkonní, unavení, nesoustředění a letargičtí. To se může projevit jak v žákovské knížce, tak na výplatní pásce. Lidé, kteří ve snaze zhubnout vynechají snídani, tak nevědomky dosahují opačného výsledku. Je to proto, že energii potřebnou k práci získávají z tukových zásob. Jakmile se takový vyhladovělý člověk nají, pak valná část potravy je zpracována na doplnění tukových zásob, takže zákonitě nemůže zhubnout, ale naopak tloustne.

Z toho vyplývá, že první důležitá věc, na kterou nesmíte zapomenout, je snídaně. Možná je to občas v ranním shonu nad vaše možnosti. Ale řešení se vždycky najde – ovoce, jogurt nebo mléčný nápoj a k tomu například sušenku BeBe Dobré ráno můžete přibalit do kabelky a posnídat později v zaměstnání.

Dále je dobré vědět, jaká by vlastně snídaně měla být. Automaty s kofeinovými nápoji a čokoládovými nebo solenými snacky, které jsou teď módou, nejsou zrovna nejlepším řešením pro ranní menu. Stejně tak nejsou vhodné i sladké snídaně, jako například koláčky, loupáky nebo koblihy. Tyto potraviny sice zasytí, ale protože obsahují jednoduché cukry, poskytnou energii jen na krátký čas. Tělo pak rychle vyhladoví a díky prudkým výkyvům hladiny krevního cukru budete během dne ospalí a bez života.

Mnohem lepší řešení jsou potraviny se složenými cukry – někdy označovanými jako  tzv. pomalé sacharidy. Zdrojem těchto sacharidů jsou luštěniny, celozrnné cereálie, zelenina, ořechy. Ty uvolňují energii postupně, a zasytí tak na delší dobu. Důležité jsou také bílkoviny (sýry, mléčné výrobky).

Chcete-li zdravou a vyváženou snídani, která vám poskytne potřebné množství energie pro ten správný start do nového dne, držte se následujícího doporučení. Aby snídaně byla taková, jakou potřebujete, měly by v ní být zastoupeny tři skupiny potravin a v neposlední řadě dostatek tekutin:

  • obiloviny – zdroj sacharidů, které dodávají energii a nerozpustnou vlákninu
  • ovoce nebo zelenina – zdroj vitaminů, minerálních látek a vlákniny
  • mléčný výrobek – zdroj bílkovin a vápníku
  • tekutina – důležitá pro hydrataci organismu

bebeDěti i dospělí by měli přes den sníst pět jídel. To znamená, že čas mezi snídaní doma a obědem ve školní (popř. firemní) jídelně je třeba vyplnit. Ráno nebo předchozího večera připravte dětem snídani a s sebou do školy dvě svačinky - jednu na velkou přestávku, druhou po obědě nebo později odpoledne. A není vůbec na škodu, když totéž připravíte i sobě. Svačinu by mělo tvořit hodně zeleniny, ovoce, plus třeba houska se šunkou od kosti či nízkotučným sýrem, hrst ořechů a ovocný čaj do 1,5 l PET lahve.

Nezapomeňte, že 2/3 energie, kterou byste za den měla přijmout, je potřeba dodat tělu v první polovině dne a zbylou třetinu v polovině druhé. Prvním a zároveň nejdůležitějším jídlem, kterým den začíná, by měla být snídaně. Jako příjemný a zdravý start do nového dne s potřebnou dávkou energie doporučujeme jedno balení sušenek BeBe dobré ráno, nízkotučný jogurt, kousek ovoce a sklenici džusu nebo čaje.

Čtěte také...

Jak si v létě dobít baterky?
Na výlet vyrážejte plni energie

Reklama