Mnozí z nás si kladou za cíl zlepšit svůj životní styl, rozvíjet nové dovednosti nebo se více věnovat rodině a přátelům. Toto období je však i ve znamení stresu z předvánočního hektického období, kdy se snažíme skloubit shánění dárků, přípravu svátečních pokrmů a plánování setkání s blízkými. Jak najít vyvážený přístup, abychom mohli užívat radostné chvíle konce roku při zachování klidu a pohody, radí PhDr. Lucie Skalíková, vedoucí specializace psychologie, psychiatrie a logopedie Canadian Medical.
Foto: Shutterstock
Konec roku a začátek nového vnímají lidé jako velmi stresující období. Můžete doporučit několik tipů, jak prožít tento čas v klidu a v dobré duševní pohodě?
Máte pravdu, někteří lidé prožívají konec roku jako stresující období. Může to být způsobeno zvýšenými pracovními požadavky, kdy je třeba dokončit pracovní úkoly a uzávěrky, nebo zvýšenými společenskými požadavky, ať v rodině, či mezi přáteli a kolegy. Abychom dostali toto hektické období pod kontrolu, můžeme si vytvořit plán, co vše chceme stihnout na závěr roku a na začátek nového. Zkuste si úkoly rozplánovat na menší cíle, co potřebujete udělat hned či v nejbližších dnech a kam směřujete z dlouhodobého hlediska. Není třeba být perfektní, přijmout i své slabé stránky a nedokonalosti může být osvobozující. Nebojte se zapojit i svoji rodinu, nejste přece pouze vy zodpovědní za to, jak prožijete vánoční svátky. Mějte na paměti, že vaši nejbližší více ocení to, že jste spolu než to, že máte krásnější dekoraci než vaši sousedé. Pokud něco očekáváte od druhých, komunikujte to přímo, nečekejte, že druzí umí číst vaše myšlenky. Najděte si čas na zhodnocení a připomenutí toho, co se vám tento rok povedlo, kam jste se posunuli. Vaše úspěchy se nestaly automaticky či samy od sebe, byli jste to vy, kdo na nich pracoval. A nezapomínejte na sebe ani své blízké. Hodně odpočívejte a věnujte se činnostem a lidem, které máte rádi a třeba je během roku zanedbáváte.
Speciálně před Vánoci mohou mít lidé z médií a sociálních sítí pocit, že musí vše stihnout, mít dokonale připraveno a pokud tomu není, jedná se o selhání. Vnímáte v tomto období nárůst klientů, kteří na Vás v této situaci obrací?
Vnímáme stabilně vysokou poptávku po službách psychologů a psychiatrů. Samozřejmě, že konec roku je obdobím zvýšeného stresu, které je náročné na výkon, ale i vztahy. Často se nárůst v našich ordinacích projeví až v lednu, kdy opadne shon a zcela dolehne realita nenaplněných očekávání a eskalace rodinných konfliktů. V současné době poptávka extrémně nevybočuje, nicméně si myslím, že je to způsobeno především nárůstem chřipkového a covidového onemocnění. Je pravda, že někteří klienti se mohou cítit pod tlakem prezentovat dokonalou atmosféru, ať už jde o vánoční přípravy, dárky nebo oslavy. Období vánočních svátků je určitě téma, které se často v terapii objeví, oživují se staré vzpomínky a současná očekávání.
Jak je to s novoročními předsevzetími? Je vhodné si je dávat? Doporučujete si udělat např. seznam a ten plnit?
Novoroční předsevzetí nám pomáhají reflektovat s čím nejsme úplně spokojeni, co bychom chtěli změnit. Dávají nám motivaci aktivně přistupovat ke změnám, dodávají nám inspiraci nevzdávat se. Příliš velké a nekonkrétní cíle zvyšují riziko, že jejich plnění nezvládneme.
Buďte konkrétní, definujte si cíle pozitivně. Vytyčte si menší úkoly, takové průběžné výškové tábory, které vám pomohou dojít až k vrcholu. Zaznamenávání plnění úkolů a úspěchů nám pomáhá vnímat pokroky a neztrácet naději, když máme pocit, že se nám “nic” nedaří. Slovo “nic” se pak rozplyne např. v konkrétním počtu cviků nebo naučených anglických slovíček. Najděte si parťáka, se kterým do toho půjdete. Můžete se navzájem podporovat a táhnout k lepšímu výkonu a neztrácet hlavu, když vše nejde podle očekávání. A mějte na paměti, že i cíle mohou změnit, život je barevný a dynamický. Novoroční předsevzetí nejsou povinností, ale naším rozhodnutím.
Stále častěji se setkáváme se pojmem „wellbeing“. Můžete nám vysvětlit o co se jedná?
Wellbeing je stav dobré pohody, psychické rovnováhy, spokojenosti s životem. Je to komplexní stav, který zahrnuje fyzické, psychické a sociální aspekty našeho života. Stav, kdy jsem v dobré fyzické kondici, dobře jím a spím, cítím se psychicky odolný, mám dobré vztahy sám se sebou i s druhými lidmi. Žiji v prostředí, které považuji za zdravé, věnuji se činnosti, kterou považuji za smysluplnou a mám dostatečné zdroje k životu.
PhDr. Lucie Skalíková, vedoucí specializace psychologie, psychiatrie a logopedie Canadian Medical
Zdroj: www.canadian.cz
Nový komentář