5d761637b244aobrazek.png
Největší svátek vína v České republice ovládne královské město na řece Dyji od 13. do 15. září 2019. Do sedla ztepilého oře usedne urostlý herec Miroslav Hrabě, představitel krále Jana Lucemburského, aby v čele své početné družiny čítající na pět set kostýmovaných osob a desítek zvěře, projel historickým centrem Znojma. Ve středověkém duchu se ponese i program na třinácti scénách, na kterých se bude střílet z kuše, hrát středověké divadlo, lámat kopí a bojovat v sedlech koní udatných rytířů. Pravděpodobně narazíte i na žebráky, mnichy a helbrechtice, tak dávejte pozor, ať jim nezaprodáte duši. Na třech hudebních scénách se vám předvedou kapely jako Olympic, Mirai, Mandrage, Portless feat. Henry D., Jelen, Miro Žbirka, Michal Prokop & Framus Five, Fast Food Orchestra a mnoho dalších.

5d761645bdc71obrazek.png
Zažijte středověkou hostinu a staňte se znalcem vína

Bohaté bankety ke královským oslavám neodmyslitelně patří. Proto byste si neměli ujít návštěvu Středověké krčmy na znojemském hradě, která vám nabídne možnost zjistit, co jedli naši předci. Atmosféru středověku doladí dobová hudba, kejklíři i tanečnice. V ulicích budou lákat trhovci na dobroty kuchyně historické i současné. Burčáky i zdejší vyhlášená vína dostanete častokrát nalévaná přímo místními vinaři v takzvaných mázhauzech, které jsou nedílnou součástí vinobraní. Nejvíce vinařů pohromadě najdete na Vinném trhu a desítky vzorků vín pak můžete chutnat i v blízkosti slavné rotundy sv. Kateřiny, kde jako bonus získáte úchvatný výhled na řeku Dyji. V Sále předků na znojemském hradě bude po oba dva dny připraveno netradiční poznávání vína a ochutnávka vody v rámci scény Víno všemi smysly. Návštěvníkům znavené jídlem, pitím i zábavou poskytnou odpočinek klidové zóny.

5d761653e5be4obrazek.png
37. ročník plný novinek

Pořadatelé Znojemského historického vinobraní si pro své návštěvníky připravili hned několik zpestření. Již dříve zmíněnou novinkou jsou reklamní předměty, které si návštěvníci budou moci zakoupit na vstupních branách. Vybrat si mohou například tričko, stahovací vak, tašku přes rameno, kelímek a v neposlední řadě také hračku pro děti – dřevěné JOJO. Oblíbeným suvenýrem se každoročně stává také vinná sklenička s logem vinobraní, kterou si návštěvníci mohou zakoupit na scéně Vinný trh. Kromě toho bude pětisethlavý průvod v čele s králem Janem Lucemburským i letos rozhazovat pamětní mince. Jejich motiv se ponese v duchu výroční sametové revoluce, díky které došlo k obnovení vinobraní v královském městě. Dalším zpestřením bude přehlídka nových kostýmů šlechticů, dvorních dam a princezny. Na jejich tvorbě se podílela kromě švadleny, paní Marie Kučerové, také představitelka královny Elišky Přemyslovny, Šárka Charvátová.

Vinaři půjdou na dřeň

„V letošním roce jsme se také zapojili do projektu Vinaři jdou na dřeň. Ve spolupráci s vinaři pomůžeme hledat nové dárce kostní dřeně, kterých je v České republice nedostatek. Pod infocentrem na ulici Obroková tedy vznikne odběrové místo, kde bude připraveno několik zdravotníků z fakultní nemocnice Olomouc. Potencionálním dárcům se v rámci registrace odeberou stěry z úst, nebo vzorek krve. Hledání vhodného dárce je téma pro mnohé velmi blízké, a proto pro nemocnice není jiná možnost než jít novým dárcům naproti a zjednodušit jim přístup do registru,“ informoval František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.“

5d7616b4b7927obrazek.png

Více informací na ZNOJEMSKEVINOBRANI.CZ a na Facebooku

Reklama