Ačkoli se kritéria jednotlivých leteckých společností liší, v jednom se většinou shodují. Nejmenší cestující s sebou mohou mít vlastní kočárek. Rodiče tak nemusí spoléhat, že na letišti bude právě nějaký „erární“ k vypůjčení.

5cdbec7de95d9cam-compass.jpg

Co vás čeká?

Většinou to funguje tak, že svůj kočárek odevzdáte při vstupu na palubu letištnímu personálu. Ten jej následně uloží v zavazadlovém prostoru letadla, aby vám vozítko mohl při výstupu zase hned vydat. Po letišti tak nemusíte potomka nosit v náručí.

  • Kočárek se vyplatí zabalit do originální tašky, pokud ji máte. Případně obalit fólií. Předejdete tak možnému nepříjemnému překvapení v podobě znečištění nebo jiného poškození kočárku v zavazadlovém prostoru.

Některé přepravní společnosti vám dovolí vzít si kočárek až na palubu letadla. Jen je třeba, aby se vešel do daných rozměrů. Jaké to jsou? To zjistíte na jejich webových stránkách.

Dítě v autosedačce
Pokud má dítě zaplacené vlastní místo v letadle, můžete si přinést na jeho palubu dokonce i autosedačku. Ovšem jen takovou, která je pro použití v letadle certifikována. Vaše dítě tak bude ve větším bezpečí. Ani standardní pásy v letadle (stejně jako v autě) totiž nejsou určeny pro ochranu těch nejmenších cestujících. Navíc dnes už existují autosedačky, které lze snadno a rychle proměnit v kočárek.

Co se vyplatí vědět?

  • Zda a za jakých podmínek je možné přepravovat kočárek, to si zjistěte ještě před tím, než si rezervujete letenky. Co letecká společnost, to jiná pravidla. A někdy výrazně jiná.
  • Podmínky pro cestování letadlem s dětmi se liší také podle jejich věku. Jiné platí pro cestování s potomky mladšími dvou let, a jiné pak pro ty od 2 do 12 let.
  • Pokud máte v plánu přepravovat v letadle kočárek, oznamte to letecké společnosti s předstihem. I když v přepravních podmínkách tuto možnost najdete, nikdo vám nezaručí, že už si před vámi službu nezamluvilo více rodin. A ani letadlo není nafukovací.
  • Dopravce bude potřebovat vědět i to, zda se kočárek skládá z jedné nebo více částí. Každá z nich totiž musí být označena zvlášť.
  • Čím menší a skladnější kočárek, tím menší starosti při jeho přepravě.

Lehké, skladné, pohodlné aneb Tipy na kočárky pro cestovatele

Zopa iQ
5cdbe91b24ff6obrazek.png

Sportovní kočárek Zopa iQ je díky nízké hmotnosti (5,75 kg), snadnému skládání a kompaktním rozměrům ideálním parťákem na všechny cesty. Ve složeném stavu zabírá minimum místa a navíc svými rozměry splňuje podmínky kabinového zavazadla do letadla. Případnému poškození při transportu zabrání taška na přenos, která je v ceně kočárku. Kočárek iQ tak udělá velkou službu i na zahraničních dovolených.
I přes kompaktní rozměry nabízí Zopa iQ vysoký komfort. Polohování zádové opěrky poskytne dětem pohodlí při spánku, zatímco stříška se sluneční clonou vytvoří příjemné, stinné zázemí.
Vlastnosti kočárku oceníte nejen na dovolených, ale také během roku. Pro jízdu v těžších podmínkách je kočárek vybaven aretací předních koleček, která je automatická. Brzda je navržena tak, aby při jejím používání nedocházelo k ničení obuvi, a navíc ji lze snadno obsluhovat i v pantoflích.
Rozměry složeného kočárku: 55 x 30 x 25 cm
Více ZDE

Britax Römer Holiday 2
5cdbe94c73b9fobrazek.png
S tímto kočárkem se rozhodně nenadřete! Váží totiž pouze 5,4 kg, takže se perfektně hodí na každou cestu. Tímto minimalismem ale rozhodně neutrpěl jeho elegantní design, který se hodí i do rušného města. Polohování zad a opěrka nohou zaručují, že si vaše dítě každou jízdu pořádně užije.
Díky naprosto rychlému a snadnému skládání zabírá BRITAX RÖMER HOLIDAY 2 po složení minimum místa, zatímco automatický zámek sklápění zajišťuje, že nedojde k nechtěnému rozložení. Malé rozměry kočárku garantují, že se vejde do každého auta. Kromě toho se látka jen tak nezašpiní, protože kočárek stojí i po složení na kolech. Velké pohodlí skýtají také popruhy, díky kterým si kočárek můžete přehodit přes rameno, a tak mít pořád obě ruce volné.
Rozměry složeného kočárku: 24 x 25.5 x 60 cm
Více ZDE

Doona Plus
5cdbe8b462d43obrazek.png

Udělat během vteřiny z autosedačky pohodlný kočárek? Ano! Doona Plus je první dětská autosedačka s kompletním a plně integrovaným řešením mobility. A výrobce přitom nemyslel jen na cestování automobilem, kam se upíná v protisměru. Autosedačka je homologovaná také pro cesty letadlem. Dítě tak do ní můžete pohodlně usadit a bezpečně ho připoutat na sedadlo. Rozměr kočárku je navržen tak, aby pohodlně projel uličkou v letadle. Doona Plus vám tak zajistí pohodlí nejen na letišti, ale i během letu.
Rozměry autosedačky: 44 x 60 x 66 cm
Více ZDE

Cam Compass 2
5cdbff9124131obrazek.png

Pokud rádi cestujete, jistě vás potěší novinka od značky Cam. Tento skladný kočárek je díky hliníkové konstrukci velmi lehký (6,9 kg). Navíc je vybaven mnoha praktickými vychytávkami jako je madlo, díky kterému je možné vést kočárek ve složeném stavu jako kufr. Děti si v něm na cestách krásně odpočinou díky zádové opěrce, kterou lze polohovat až do úplného lehu. Polohovat lze také opěrku na nohy. Před sluníčkem děti ochrání prodloužená stříška se sluneční clonou. Výhodou je pak také integrovaný nánožník nebo prostorný košík, který lze navíc ještě prodloužit.
Rozměry složeného kočárku: 25 x 48,5 x 57 cm
Více ZDE

 

Reklama