Mimořádně zajímavý, leč kontroverzní vídeňský malíř Egon Schiele měl české kořeny. Jeho matka Marie Soukupová pocházela z Českého Krumlova. A tak z jeho slávy těží nejen jeho rodné městečko Tulln, kde má svoje muzeum, a vídeňské Leopoldovo muzeum, které vlastní největší sbírku jeho děl, ale i Český Krumlov si přihřívá svou polívčičku…

Egon Schiele Art Centrum založené roku 1993 se nachází ve skvostném komplexu budov bývalého městského renesančního pivovaru v samém centru Českého Krumlova. Z úctyhodných 5000 m2 zaujímá výstavní plocha 3000 m2, zbytek je věnován ateliérům a apartmánům pro současné umělce, nachází se tu i muzejní obchod a kavárna. Snahou tohoto mezinárodního kulturního centra je představovat umění co nejširšímu publiku. Vedle dokumentace o životě a díle Egona Schieleho a stálé výstavy jeho prací nabízí krátkodobé výstavy klasického a současného umění 20. století.

Egon Schiele Art Centrum

Součástí centra je i rekonstruovaný zahradní domek na břehu Vltavy, jeviště onoho krátkého, leč bouřlivého pobytu Egona Schieleho a jeho milenky Wally Neuzil v Českém Krumlově. Oba majíc kořeny v jižních Čechách se právě sem uchýlili před pokryteckou vídeňskou společností, která stěží chápala Egonovu tvorbu a ještě méně jeho způsob života.

Zahradní domek Egona Schieleho

Pověstný zahradní domek - ateliér Egona Schieleho - pro Krumlovské místo neřesti

Pobyt to však byl tuze krátký. I když zpočátku tu Egon nalézá novou chuť k malování - maluje město, domy, ulice, zákoutí i okolní krajinu… a také akty. A to nejen své milenky, ale i mladých místních dívek mnohdy na prahu zletilosti, které ho chodily tak bezmezně obdivovat a ochotně mu pózovaly. Často to byly dcerušky místních vážených občanů. Když pak jejich odvážné akty Egon vystavoval provokativně na zahradě domku, to už místní nevydýchali a skandál byl na světě! A tak nezbylo než Krumlov rychle opustit a vrátit se do Vídně.

Schiele - stálá výstava

Na stálé výstavě mapující život Egona Schieleho jsou k vidění kresby, grafiky, vlastní umělcův nábytek, dopisy, vizitky, desítky fotografií, genealogie Schieleho předků, dokumentace o krumlovských pobytech a motivech na jeho obrazech a kresbách.

Schieleho návrhy šatů

Málo se ví, že Schiele také navrhoval oblečení – modely ze salonu Heleny Fejkové v Praze

Od 13. dubna až do 29. října 2017 zde probíhají dvě zajímavé výstavy.

Ta první  s názvem Bastokalypse & Bastomania představuje tvorbu dvou švýcarských umělců, M. S. Bastiena a Isabelle L. Obrazy a 3D objekty ze světa komiksového umění vyplňují přízemí galerie.

Superduchové

Suprduchové v Bastomanii - koláž na plátně

Další, pro nás zajímavější je výstava s názvem Retrospektiva Věry a Pavla Brázdových, kterou naleznete v prvním patře. Oba umělci mají ke Krumlovu vlastně osobní vztah – vedla tam jejich svatební cesta v roce 1950. 

Brázda Pavel - Retrospektíva

Pavel Brázda, jeden z nejoriginálnějších současných umělců, je vnukem Heleny Čapkové - Koželuhové - Palivcové, a tedy prasynovcem Karla i Josefa Čapkových. Odmalička se pohyboval v intelektuálním a uměleckém prostředí. Tento známý výtvarník a svérázný člověk, byl se svou ženou Věrou Novákovou, rovněž skvělou malířkou, ilustrátorkou a sochařkou, za totality perzekuován. Už s jejich výtvarnými studiemi to nebylo jednoduché. Oba studovali na AVU v ateliéru profesora Sychry, odtud ale byli z politických důvodů vyloučeni. Pavel Brázda se zatím vyučil malířem pokojů. Pak jim bylo povoleno studium na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Praze (ředitel školy totiž zatajil jejich „závadné“ kádrové posudky), kterou úspěšně absolvovali. I přesto neměli jako výtvarníci na růžích ustláno, v době hluboké totality se většinou živili různými podřadnými zaměstnáními. Pavel Brázda byl dokonce i topičem. Jeho žena na tom byla jen o malinko lépe. Po jistý čas ilustrovala leporela a kreslila omalovánky pro nepříliš známá nakladatelství. Později si „polepšila“! Dostala možnost ilustrovat odbornou literaturu lékařskou a přírodovědeckou.

Pavel Brázda

Svůj autoportrét zakomponoval do obrazu s názvem Obluda čeká, obluda má čas…druhý obraz nazval Věra se zamalovanými křídly (1949-1951).

Pavel Brázda - Procházka do ráje

Obraz s poetickým názvem Procházka do ráje (1953)

Do širšího povědomí veřejnosti se jako výtvarníci dostali až po roce 1989.

Pavel Brázda se hodně mediálně zviditelnil také tím, že jej v roce 2008 vyznamenal prezident Václav Klaus Medailí za zásluhy a zejména když mu po pěti letech vyznamenání vrátil na znamení nesouhlasu s jeho názory a politickým vystupováním.

Expozice Věry Novákové

Neméně zajímavá je i tvorba Věry Novákové - Brázdové - expozice vyplňuje podkroví objektu

 

Foto: Jiří Lády s laskavým svolením vedení ESAC

 

 

Kam se vypravit:

  • Egon Schiele Art Centrum, Široká 71, Český Krumlov
  • http://www.schieleartcentrum.cz/
  • Otevřeno denně: 10 – 18 hodin

 

 

Na našem webu jste si také mohli přečíst:

Reklama