Lichtenštejnská pohostinnost na zámku
5efb27a23ebe7obrazek.png

Přirozeným výchozím bodem poznávání Roseggu je elegantní zámek, který – stejně jako přilehlé pozemky – vlastní rodiny z nevládnoucí větve rodu Lichtenštejnů. Zámek Rosegg, postavený v 18. století ve stylu italské vily, jeho současný majitel princ Stefan z Lichtenštejna před dvaceti lety otevřel veřejnosti. Zřídil tu kavárnu s  posezením na kouzelné zahradě s výhledem na Alpy. Zámek patří Lichtenštejnům už téměř dvě stě let. Za poslední desetiletí majitelé na přilehlých pozemcích vybudovali přírodní rekreační areál, který z Roseggu dělá skvělé místo pro výlet s dětmi. Jeho součástí je největší zahradní labyrint v Rakousku, vzdálený jen pár desítek metrů od zámku, a jedinečný zoopark.

Procházka ve společnosti muflonů
5efb27b9d6299obrazek.png

Přírodní zoopark v Roseggu Lichtenštejnové provozují už padesát let a za tu dobu z něj vybudovali zcela jedinečný areál. Ročně sem přijíždí přes osmdesát tisíc návštěvníků. Přírodní zoo se rozkládá na zeleném kopci pod zříceninou původního středověkého hradu. Žijí tu přes čtyři stovky zvířat – většinou se volně pohybují po lesoparku a díky tomu je tohle místo úplně jiné než většina zoologických zahrad: Během procházky přes zalesněný vrch s krásnými výhledy do kraje se octnete doslova mezi muflony, daňky a dalšími lesními zvířaty. Pro malé děti tu mají ještě další lákadlo – minizoo ve spodní části parku vedle dětského hřiště a restaurace. Nejmladší návštěvníci tu můžou nakrmit kozy, oslíky i srnky.
5efb2b4d8bbeeobrazek.png

Startovní bod pro ibisy

5efb27da006b5obrazek.png
Majitel zooparku Rosegg Princ Emanuel z Lichtenštejna je velmi aktivní v ochraně ohrožených druhů zvířat. Před pár lety stál u zrodu projektu na záchranu ptáků ibisů, kteří byli ve volné přírodě v Evropě vyhubeni už před 400 lety. Lichtenštejnský přírodní park Rosegg poskytuje zázemí mladým ptákům, aby se naučili sami najít původní migrační trasu za teplem do Toskánska. Bez migrace do teplých krajů zimu nepřežijí. Mladí ptáci, znovu navrácení do míst, kde dřív žili, nemohou získat zkušenosti od starších ibisů. A tak se učí od lidí. Nejsou to ale ledajací lidé: aby je ibisi následovali, musejí se nejdřív stát jejich „adoptivními rodiči“. Ptáci se svými chovateli doslova vyrůstají a vytvoří si k nim pevné pouto. Ibis je velmi věrný tvor a svého člověka později všude následuje. Jde za ním, i když se jeho „rodič“ vznese do oblak v ultra lehkém letadle a zamíří na jih. A tak se naučí cestu, nutnou pro své přežití. Zpátky už může letět sám. A hlavně – následující rok už může vést mladší ptáky on – naučenou trasu už nikdy nezapomene.
5efb2b5fd251fobrazek.png

Na kole za dědictvím Keltů

5efb2b3c4befaobrazek.png
V Roseggu si přijdou na své také milovníci cyklistiky. Je tu hned několik velmi atraktivních tras, například pohodová trasa k jezeru Fakersee, po okruhu střední náročnosti kolem pohoří Kathreinkogel nebo velmi nenáročná rodinná trasa směrem na Frög. Ve Frögu zájemci o historii ocení keltské muzeum Keltenweg, vybudované na místě 3000 let starého mohylového pohřebiště halštatské kultury. Stezky v přírodním terénu návštěvníky provázejí pohřebištěm, expozice ve věrných „keltských“ domech je věnována archeologickým nálezům z lokality a způsobu života starých Keltů. Po dni nabytém informacemi může být příjemné zajet z Frögu – na kole nebo autem – k nedalekému Wörhtersee, průzračnému jezeru mnoha přírodních krás.
5efb2b791128bobrazek.png

Reklama