Narazili jsme na zajímavý projekt „Hvězdná máma“. Je určený pro maminky s malými dětmi, které rády chodí do kina, ale nemají hlídání. S Hvězdnou mámou si mohou zajít do kina a vzít dítě s sebou. Jak to funguje? Na to jsme se zeptali Květy Štěrbové, šéfky projektu...

mama

Hvězdná máma v bodech

  • Hvězdná máma je zatím projektem regionálního charakteru.
  • S pravidelným datem, a to v Pardubicích - první středu v měsíci (CineStar- OC Grand) a v Chrudimi - první čtvrtek v měsíci (Městské kino).
  • S Hvězdnou mámou může klidně maminka zajít do kina na svůj „dospělácký“ film a přitom zůstat tou nejbáječnější maminkou na světě, protože své děti (miminka od narození až do cca 2-3 let) si vezme s sebou.
  • Herecké výkony si může vychutnávat s děťátkem v náručí, své miminko přitom bez ostychu nakrmit, nebo s klidným svědomím důvěřovat našim pomocnicím, které si s dětmi vyhrají, přečtou knížku, namalují obrázek, pomohou na klouzačce apod... Deky s harčkami, klouzačka, odrážedlo, přebalovací podložka aj. jsou umístěny přímo pod plátnem.
  • Projekce filmu má tišší zvuk a tlumené světlo.
  • Před projekcí filmu - cca 15 min. speciální program gen. partnera akce (kontaktní „nekomerční“ kampaň, přednáška, otázky z publika) = právo na informace, na možnosti vzdělávání apod.
  • Projekce filmu - Jasně vedou v oblibě filmy z české produkce, ale i i ty zahraniční, když jsou kvalitní, maminky přijmou. Maminky mají možnost „své volby“, vždy je vyzvu, ať mi napíšou, co by je příště potěšilo, popřípadě navrhnu a dám nějaký čas, aby se k danému filmu vyjádřily.
  • Dárečky pro maminky, vylosování soutěže.

Jak dlouho již projekt běží?
Pilotní akce Hvězdné mámy proběhla v listopadu 2009 v CineStaru v Pardubicích (OC Grand), za účasti naší kmotry a patronky, rodačky z města perníku, paní Jolany Voldánové a její 4leté dcery Kačenky. Křtilo se, jak jinak než mlékem.

Maminka Renata
Projekt Hvězdná máma se mi moc zamlouvá, protože děti můžou být mezi dětmi a maminky pohromadě a bez stresu, všichni společně, a přitom koukat i na film, který by rády viděly! Na cvičení jsem mluvila s jednou maminkou a ta mi s radostí líčila, jak je z toho nadšená, kolik let už nebyla v kině a teď může chodit bez problému..

Jste sama maminka?
Ano, byla jsem obdarována a role matky mi v životě také náleží. Jsem maminkou 8,5leté dcery Barunky, která je už žačkou druhé třídy, miluje sport (gymnastiku a krasobruslení) a je „normální“ holčičkou svého věku, takže už nastávají chvíle, kdy z její začínající puberty totálně šílím! A po velmi náročném těhotenství (dlouhodobá hospitalizace v nemocnici v Chrudimi, převoz RZ do FN v HK, porod na přístrojích, protože mimo syna jsem si „nosila“ v sobě i velikou hlubokožilní trombózu, hrozila embolie, píchání injekcí na ředění krve, přímo do těhotenského bříška... To vše mělo za následek velikou závislost na ostatních...) Ale vyhrála jsem! V 36. týdnu těhotenství jsem přivedla na svět zdravého syna, který dostal jméno Jan. Letos v červnu tomu budou dva roky. Asi právě ta ztráta nezávislosti a soběstačnosti byla velikou a další hnací silou, aby vznikla má Hvězda, a na jakých základech byla postavena... Je nádherné uvědomit si, že zase všechno mohu a všechno dokážu! Proto považuji za své poslání předávat svoji sílu a víru ve smysluplnost konání - relativně čehokoliv (hlavně, aby mělo vše hlavu a patu). Toho druhého, co hlavu a patu nemá, je v našich životech „habaděj“.

Jak jste vůbec na projekt přišla, je to vaše myšlenka, nebo jste se někde inspirovala?
Hvězdná máma vznikla, protože z naší společnosti cítím, že není diskriminace černých, bílých, prouhatých, puntíkovaných atd., ale že jsou maminky s dětmi a Ti ostatní...
Vždy jsem ráda chodila do kina, zdálo se mi, že je kolem mne spoustu nových a krásných filmů, nechtělo se mi čekat, až jednou budou v TV. Kino má své kouzlo. A protože jsem syna 20 měsíců kojila, tak nepřipadalo v úvahu hlídání, abych si s manželem zašla na běžné večerní představení.
Maminky odchází z našich akcí s úsměvem a pohodou a někdy možná i trochu překvapené, protože si myslely, že v tomto náročném a zároveň překrásném období si nebudou moci dovolit uvědomit, připomenout si, že nejsou jenom matkami, ale hlavně ženou, která má i nároky a možnosti, například vidět svůj „dospělácký“ film, aniž by se cítily sobecky, že mají dítě odložené někde mimo svůj pohled..

Maminka Lída
Film Doktor ze zátoky hrochů jsem chtěla moc vidět, ale bohužel nemáme pro malého žádné hlídání a babičky daleko, tak jsem nadšená, že mě mateřství neomezuje a můžu si užít svou oblíbenou činnost, jako je návštěva kina, a Mareček je při tom moc spokojený. Jen lituji manžela, že nemůže jít s námi, protože je dopoledne v práci. A je skvělý, že jste i v Chrudimi, protože je toho tady málo pro mamči s dětmi. Prostě, jste super, že zvládáte vytvořit tak hezké dopoledne za tak nízké vstupné! No to jsem se rozpovídala, hlavně prosím nezapomeňte na toho berana. Děkuji a přeji hodně spokojených maminek, jako jsem já.

Je váš projekt v České republice ojedinělý, anebo existují i další v jiných městech?
Prozatím jsme v regionu Pardubického kraje, ale plány jsou veliké, prosím, držet nám palce! Jenom budoucnost a zájem maminek a partnerů akce ukáže, zda naše plány bude možné realizovat. Značku HM máme registrovanou a myslím, že „Hvězdná máma“ je značka, s kterou lze podnikat různými směry, tedy pouze za předpokladu, že úroveň a „duch“ značky zůstane stejný.

Kolik máte průměrně zájemců, kolik maminek s dětmi přijde na jeden film?
Podle někoho neočekávaně, podle někoho předpokládaně. V Chrudimi, jakožto menším městě, kde nabídka aktivit je menší, máme pravidelně maminek 50-60 a v krajském městě k nám do CineStaru (OC Grand), chodí cca 30-40 maminek. Větší města nabízejí přece jenom více aktivit, z kterých maminka může volit.

Co děláte, když děti hlučí? Zkoušela jste sama film sledovat, abyste zjistila, jestli je to možné?
Krásná otázka. Přiznávám, že ji dostávám velmi často. Ano, křičení, plakání, brebentění... to je dětská přirozenost. Děti jsou naše zrcadla, jestliže je mamince dobře, i děti jsou v pohodě! Samozřejmě, že občas zaslechnu přímo „hvězdný křik“. Buď si maminka může jít s miminkem na chodbu (po dohodě je možné vzít kočárek dovnitř), už byla i asistentka pověřena s „uhoupáním, uvozením“ miminka venku, potom bylo předáno mamince spící miminko v kočárku, zapnula si tzv. el. chůvičku, kterou si občas maminka také vozí, a v klidu si sledovala film!
Nebo má „dozor“ asistentka na chodbě v CineStaru u spících kočárků, to je také vysoce odpovědná funkce!
Druhá část odpovědi - Ano, samozřejmě, vždy mám Jendu s sebou. Někdy odejdu ze sálu, kvůli pracovním povinnostem, nebo „poletuji“ sem a tam.. (partneři projektu apod.), ale většinou jsem s maminkami a dětmi pohromadě. A je to možné!

Maminka Katka
Hvězdná máma je výborný nápad. Během prvního filmu, který jsem takhle s dcerou navštívila, si s ní půlku projekce hrála slečna asistentka a druhou půlku mi dcera spala v náručí. A podruhé dcera celý film prospala. Už hodně dlouho se mi nepodařilo vidět celý film a hlavně zachytit všechny peripetie. Děti si pohrají, mají k tomu vše, co potřebují, a mamky si odpočnou u filmu a hlavně mají pocit, že opět stíhají dobu. A ne jen o filmech slyší od ostatních. V našem rodičovském centru Hvězdnou mámu mamkám doporučujeme a už sklízíme kladné ohlasy.

Jakým způsobem vybíráte program?
mamaSnažím se vycházet z potřeb, přání, požadavků naší cílové skupiny a mé intuice a empatie. A samozřejmě také hlavně z aktuální nabídky. Ve veliké oblibě jsou české filmy, ale když je zrovna možnost vidět film zahraniční, kvalitní, po konzultaci s maminkami pustíme i titulky. Ale přiznávám, že se snažíme hlavně o českou produkci.

Je možné objednat si lístek předem?
Ano, samozřejmě, nejlépe u nás na webu projektu, popřípadě na pokladnách kin, s kterými spolupracujeme.

Jak se vám líbí tento projekt? Uvítala byste něco podobného ve vašem regionu?

Reklama