Právě dneska přichází do kin nový snímek společnosti DreamWorks, která má na kontě třeba Shreka. Jenže režii navíc svěřili dalším známým matadorům animovaného filmu - Davidu Bowersovi a Samu Fellovi, kteří pracovali i na Wallacovi a Gromitovi a Slepičím úletu. Co spolu natočili? Natočili Spláchnutýho.

Příběh samotný je zasazen do Londýna, konkrétně do velmi dobré čtvrti Kensingtonu, kde si jako v pohádce žije Roddy St. James, domácí myší mazlíček. Myšák z lepší společnosti, který je shodou okolností spláchnut do kanálu, kde pozná opravdový život a krásnou „irskou“ myší dívku a zlodušského žabáka.

 

Původně se měl Spláchnutej natáčet jako plastelínová animace spojená s animací počítačovou. Když si ale tvůrci uvědomili, že v kanálech je spousta vody, rozhodli se pro zcela počítačovou verzi. Přesto však z celého filmu dýchá duch Wallace a Gromita, protože úkol animátorů byl jasný - zachovat co nejvíce styl veleúpěšných animovaných děl.

Animace filmu je tedy bezchybná, příběh se hemží gagy, ze kterých si vybere to svoje úplně každý od dětí předškolního věku až po babičky (Jen se těš, Tome Jonesi!). Přesto film není ani Shrek ani Wallace a Gromit. Možná je to přehnaným očekáváním toho, že film bude stejně skvělý jako předchozí filmy. Přitom rozhodně není špatný, má v sobě všechno, aby pobavil.

Autoři dokonce nenechali nic náhodě a inspirovali se v Době ledové a dodali filmu komické vstupy, které skutečně, podobně jako skeče s veverkou, patří k tomu nejzábavnějšímu ve filmu.

Neočekávaní jsou ale nositelé klaunských rolí. Slimák v roli baviče a kabaretního zpěváka je prvek přinejmenším neotřelý. Slimáčí humor je sice prvoplánový, ale o to lépe funguje na diváky. Navíc nejsou slimáci úplně mimo děj, jako byla veverka, ale slouží filmařům ke komentování děje a k jeho vypointování (i když jsou na většině míst přidáni dodatečně).

Co tedy na diváky čeká? Dva zcela odlišné světy - jeden nahoře a druhý dole. První bohatý, uhlazený a zcela chladný, druhý špinavý, rozbitý, ale přitom daleko přitažlivější. Při sledování filmu skoro dostáváte chuť odstěhovat se do londýnské kanalizace, která vypadá jako něco mezi Londýnem, Amsterodamem a Benátkami a je obydlena přívětivými myšmi. Jen kdyby nebylo těch prokletých žab... Pokud ovšem uvidíte film v originálním znění s titulky, dočkáte se Jeana Rena, který daboval francouzského žabáka a má minimálně stejné charisma jako z masa a kostí... Nebo alespoň skoro.

Spláchnutej je ideální předvánoční rodinný film, který se zřejmě nestane kultem jako Shrek nebo Wallace s Gromitem, ale za vidění v každém případě stojí.

Premiéra 30. listopadu.

Reklama