Již za pouhý týden, tedy 31.8. přijde do kin filmový debut mladé režisérky Marty Novákové pojmenovaný Marta. Ten měl svou první projekci na karlovarském filmovém festivalu, kde zaujal i pořadatele Mezinárodního filmového festivalu v Pusanu. U nás festival sice není známý, ale vězte, že se jedná o největší asijský filmový festival vůbec. A to je úspěch.

Film Marta je závěrečnou prací na FAMU, kterou vedl Karel Kachyňa, který po projekci s klidem prohlásil, že Nováková je natolik samostatná, že ji vést nemusel. Sama režisérka odpovídá na otázku, proč se film jmenuje Marta stejně jako ona slovy: „Byl to pracovní název. Nakonec jsme byli naprosto neschopni vymyslet něco lepšího, tak to tak zůstalo.“

Režisérka vůbec působí dost nekonformním dojmem. Když se redakce Ženy-in zeptala, proč celý film protkávají záběry z vrtulníku, odpověděla Nováková: „A víte že nevím? Proč myslíte vy? Třeba proto, že nás pořád sledují? Ti tam nahoře?“ K tomu asi není co dodat.

Film je ale povedený a velmi sugestivní. V několika momentech připomíná atmosféru Záhady Blair Witch, ale děj je zcela odlišný. Režisérka dokonce ani nebyla s to určit přesnou dataci filmu. „Odehrává se v mimodobí,“ řekla. Kostýmy připomínají padesátá léta, jen kdesi zuří válka a zchromlý otec ukrývá v lesní samotě svého syna, aby jej neodvedli. V lese se živí kladením pastí na zvěř. Jednou se do ní však chytí vojenský špion – Marta.

Film můžeme nazvat mikrodramatem, které se odehrává na malé ploše, pouze v oné chalupě a jejím okolí. Jde o vztah tří lidí – otce, syna a Marty – okořeněný strachem, láskou a touhou po sexu. Pokud bychom chtěli zajít až k archetypům lidského chování, můžeme Martu vysvětlit jako soupeření otce a syna o sexuální partnerku. Syn se poprvé v životě stává sokem svému otci, kterého musí přemoci a tím má dospět v muže.

To všechno se děje v pošmourném podzimním podzimu, který můžeme, ale nemusíme, vidět jako symbol stárnoucího otce, jenž tuší, že bude muset ustoupit mladšímu. Pochopitelně to není tak jednoduché a nebylo prozrazeno nic z dramatu, který se v chalupě odehraje. Musíme jen říci, že konec postaví vše zcela na hlavu a divák zůstane sedět poněkud otřesen. Marta vás rozhodně nenechá chladnými.

Psychologicky nejzajímavější je postava otce, kterého výborně zahrál Jan Novotný (o něm jsme na Ženě-in psali v souvislosti s divadelní hrou Ivy Klestilové). Zmrzačený pochybující otec, který ví, že jeho vláda nad synem končí, jej po celou dobu bičuje k jeho dospění, a to i za cenu vlastní potenciální zkázy.

Marta není oddychová podívaná a nutí diváka i po skončení, aby o ní přemýšlel. Aby ne, když ani sama režisérka nemá jasno, co přesně chtěla sdělit (nebo to nikomu nechce říct).

Marta, režie – Marta Nováková, scénář – J. Coufal a M. Nováková, hrají: Petra Špalková, Jan Novotný, Vojtěch Štěpánek a další. Premiéra 31. srpna 2006

Šumařův blog najdete ZDE.

Reklama