Ilustrační fotoJiž od neděle za tři týdny se můžete vydat na výlet do Jihlavy.

Jihlavská zoologická zahrada totiž otevře nový medvědinec, jehož první obyvatelé se do nového domova nastěhovali tento týden.

Moderní zařízení, jehož vybudování stálo dvacet milionů korun, v současné době už hostí první nájemníky – medvědí samici Áju a od středečního večera i bývalou chloubu zoologické zahrady v Berlíně, mladého samce malajského medvěda Adama. Toho nyní čeká postupné seznamování s novým domovem.

Jihlavský medvědinecSedmdesát kilogramů vážící tříletý samec malajského medvěda zvládl víc než šestihodinovou cestu bez problémů. „Adam byl velice klidný, už přepuštění do přepravní bedny se obešlo absolutně bez problémů,“ říká s ulehčením zoolog Aleš Toman.

Nejsložitější operací celého transportu medvěda na trase Berlín–Jihlava tak bylo přepuštění zvířete z bedny do klece a následně do zbrusu nové prosklené ubikace.

Vše probíhalo bezkontaktně za pomoci automaticky otevíraných klecí. „Pokud bychom zvolili jiný způsob, tak bychom museli zvíře na každou manipulaci uspat, a to není dobré,“ vysvětluje kurátor Zoo Jihlava Jan Vašák.

Ilustrační fotoZoo Jihlava byla dva roky bez medvědů. Starý pavilon přebudovalo město nákladem dvacet milionů korun. Teď probíhají poslední dokončovací práce ve venkovní části.

„Návštěvníkovi se naskytne celá řada pohledů z různých perspektiv, z nadhledu, může také pozorovat medvědy přímo uvnitř prosklenými okny,“ dodává Aleš Toman.

Slavnostní otevření nového medvědince v jihlavské zoo je v plánu na sobotu 25. dubna v rámci oslav Dne země.