V minulém vyprávění o Kanárských ostrovech jste se mohli dočíst o ostrově Lanzarotte. Ani dnes ještě tento zajímavý ostrov neopouštíme, zcela zaslouženě se zastavíme na jeho severu.

 

Velmi patrný je zde vliv lanzarottského umělce Césara Manriquea. Narodil se zde v roce 1920 a po studiu v Madridu se na ostrov vrátil a po celý svůj plodný život působil. Lanzarotte miloval a dbal, aby zde vývoj architektury postupoval v naprostém souladu s charakterem ostrova. Na celém ostrově je znát jeho vliv, velmi se zasloužil o jeho přirozený vzhled, kdy domy jsou stavěny z přírodních materiálů, mají bílé stěny, ostrovem se line klasická nebo tradiční folklorní hudba, návštěvníci dodnes mohou ochutnat tradiční ostrovské pochoutky a zapít je typickým lanzarottským vínem. Vše na ostrově, co hájil a měl rád, korunoval svými uměleckými díly, o kterých říkal, že jsou to „sny, které zachycují vznešenost přírodních krás ostrova Lanzarotte“.

 

Na severu ostrova postavil Manrique velkou, bílou moderní sochu Monumento al Campesino. Dílo věnoval rolníkům, kteří na ostrově žili a žijí. Hned u sochy můžete navštívit muzeum venkovského života. Výsledky práce místních rolníků ochutnáte v místním obchodě a restauraci.

Máte-li rádi běh, ostrov Lanzarotte je na běhání ideální místo. Obujte tenisky a běžte – možná na své trase potkáte taková atletická esa, jakými jsou Daley Thompson nebo Linford Christie, kteří zde trénují v atletickém klubu Club la Santa, vyhlášeném jako středisko špičkových atletů. Uběhnete pár kilometrů a pod úpatím pohoří Famara najdete malou pláž, kde se můžete po běhu ochladit. Neplavte daleko, mohl by vás chytit nebezpečný mořský proud.

 

Místo, které stojí za návštěvu, je také Teguise – bývalé hlavní město ostrova. V dlážděných ulicích najdete nekonečný klid a pohodu od pondělí do soboty. V neděli se koná trh s řemeslnými výrobky. Můžete nakoupit nejrozmanitější výrobky místních rukodělců.  

Nad městem, na vrcholu vyhaslé sopky Guanapy najdete hrad Castillo de Santa Bárbara a v něm muzeum kanárských emigrantů. Zvíte smutné příběhy celých rodin, které se musely   hromadně stěhovat do Jižní Ameriky.

 

Na ostrově najdete i výkřiky moderní architektury, a to v Costa Teguise, ještě více na sever od Teguise. jsou součástí moderního turistického letoviska, kde se dosyta vyřádíte při vodních sportech, windsurfingu, golfu nebo s vašimi dětmi ve vodním parku Aqua Lanza.

 

Směrem na východ pak uvidíte plantáže opuncií, které se mimo jiné pěstují kvůli svým parazitům, červcům nachovým, ze kterých se vyrábí červené barvivo.  I zde najdete stopu po Manriquovi – v podobě krásně kaktusové zahrady Jardín de Cactus.

 

Zajímavé věci uvidíte i v jeskyních Jameos del Aqua. Tady Manrique umístil své výtvory do jeskyň a z podzemní laguny udělal říši snů.  Při vstupu do jeskyně vás provází esotericko-nadpozemská hudba. V sousední, Zelené jeskyni vytvořené sopečnou činností pak pro změnu uslyšíte velice realisticky vyvedené zvukové a světelné efekty sopečného výbuchu.

 

 

Na Gran Canarii, na Fuerteventuru a další Kanárské ostrovy se můžete vydat s naším největším touroperátorem pro tuto oblast – cestovní kanceláří Canaria Travel - více informací najdete na adrese www.canariatravel.cz nebo přímo v kanceláři Canaria Travel v Praze 1, Jungmannova 6, případně na telefonu: +420 / 221969224 nebo +420 / 221969234  mobilní operátor 602313049  fax 224946391 nebo 224 948025.

Reklama