Hrubá Skála byla původně hradem, vybudovaným na mohutných skalách a posléze byla přestavěna na zámek. Dnes je zde soukromý hotel a je výchozím místem do Hruboskalského skalního města.

Dětenice jsou původní renesanční tvrzí přestavěnou na zámek. Uvidíte zde sbírku zbraní, obrazů a dobového nábytku.

Hrubý Rohozec je také zámek, který je přestavěn z původního hradu. Za shlédnutí stojí expozice bytové kultury a odívání za posledních 400 let.

Lovecký zámeček Humprecht je postavený na čedičovém vrchu u Sobotky.

V Jičínském zámku je okresní muzeum a galerie, ale také stálá expozice děl akademického malíře Radka Pilaře.

Součástí zámku Mnichovo Hradiště je i klášter, kostel a kaple s hrobkou Albrechta z Valdštejna, zámecký park a empírové divadlo.

V zámku Staré Hrady je dnes literární archiv Památníku národního písemnictví a expozice k dílu Jaroslava Vrchlického.

Národně-kulturní památkou je zámek Sychrov. Zajímavostí je anglický park s exotickými dřevinami, Rohanská galerie - největší sbírka francouzského portrétního malířství ve střední Evropě a pamětní síň Antonína Dvořáka.

Kost je jeden z nejzachovalejších a nejkrásnějších gotických hradů v Čechách. Současnou expozici tvoří majetek Kinských, renesanční kuchyně a ukázky historických zbraní z vojenského muzea.

Nejstarším hradem Českého ráje je Valdštejn. Na hradu ze 13. století se nalézají dva kamenné mosty s kopiemi barokních soch.

Trosky jsou národně kulturní památkou vystavěnou na dvou sopečných vrcholcích. Jsou snad nejznámější dominantou a symbolem Českého ráje. Dnes ční vysoko nad okolí pouze dvě věže – Panna a Baba.

Drábské světničky - hrad z 15. století, vybudovaný na sedmi skalních blocích, které byly mezi sebou propojeny dřevěnými a kamennými mosty, schodišti a ochozy. Dodnes se dochovalo pouze 18 světniček vytesaných ve skále. Z vrcholu je krásný rozhled na Jizerské hory.

Potštejn je zřícenina skalního hradu v Klokočských skalách z konce 13. století. Původní hrad byl převážně dřevěný. Dodnes se zachovaly místnosti vytesané ve skále, studna a části zdiva.

Vranov je zřícenina strážného hradu založeného na Vranovském hřebenu. Kolem roku 1820 byly zříceniny hradu upraveny na Panteon. Dodnes se zachovala novogotická kaple, pomníčky a pamětní desky.

Další zříceniny hradů, které stojí za zmínku jsou Brada, Bradlec, Frýdštejn, Rumburk, Pařez, Valečov a Veliš.

Pokud raději než do hradů a zámků směřujete do přírody, je právě pro vás určený příští článek…