Byla taková doba, že jedinci jezdící do hospůdky na kole byli velebeni, neb neusedali za volant a nepáchali tak řízení v opilosti. Ta doba je ovšem pryč. Dnes si Franta, Pepa i Jirka musí nechat zajít chuť. Do své oblíbené a často jediné široko daleko existující putyky, vzdálené v některých venkovských oblastech třeba i přes deset kilometrů, sice na kole dojet může, ale zpátky už ne. Spát má zřejmě, podle mínění českých policistů, někde ve škarpě. A to i když si dá jenom své jedno pivko.

Řidičák vám nezabaví
Pravda, nedošli jsme zatím tak daleko, jako v Polsku, kde vám za jízdu na kole pod vlivem alkoholu v klidu zabaví řidičák. U nás, podle vnitřních policejních směrnic, ani nedostanete trestné body. Zato dostanete tučnou pokutu, policista vám zadrží kolo a domů pošlapete pěšky. Kam má policista pak takové zadržené kolo strčit, je poněkud nejisté – jistý nejmenovaný policejní ředitel na Mělnicku ovšem prohlásil, že ho má zamknout a nechat v příkopě. Řešení prosté, elegantní a jistě geniální.

Lepší cyklista než chodec
Problematika samozřejmě není zdaleka tak jednostranná – podnapilý účastník silničního provozu vskutku může být pohromou jak pro sebe, tak pro ostatní. I když pořád lepší osvětlený (což předpisy přikazují a za nedodržení lze také pokutovat) motající se cyklista než neosvětlený motající se chodec. A zde se dostáváme k dalšímu problému – vzato do důsledku, nemá na silnici co dělat ani ten podnapilý chodec – i on ohrožuje sebe a ostatní účastníky provozu.

Koupit si lahváče?
Co si ale počít v případě, že mezi vesnicemi vede jedna silnička, chodník nikde a autobus večer nejezdí, pokud vůbec nějaký jezdí? Odpověď je nasnadě – nechodit pít do hospůdky, koupit si svého lahváče a chlastat doma. Výsledek? Hospůdky definitivně zkrachují, sociální život na venkově ještě více upadne, lidé pijící o samotě snáze propadnou alkoholismu a přijdou i o tu trochu zdravého pohybu na kole.

Co ale s tím? Teď babo raď...

Jak byste situaci vyřešily Vy, ženy-in? Povolily byste alkohol jenom chodcům, nebo chodcům i cyklistům? Nebo byste ho všem zakázaly? Případně pro chodce a cyklisty stanovily povolenou míru alkoholu v krvi? Nebo zařídily speciální autobusy z hospod? Jezdíte Vy na kole „pod vlivem“?

soutěž - předešlý výsledek plus 58

Reklama