marketaakolo

Markéta Peggy Marvanová (20) je drobná blondýnka s neobyčejnou odvahou a energií. Už tento týden se vydá do zasněženého Laponska, aby tu na kole pokořila 900 kilometrů dlouhou trať. Prozradila nám, proč to dělá a co extrémní výzva obnáší.   

Můžete nám popsat závod, kterého se máte zúčastnit?
Vlastně nejde ani tak o závod, jako o výzvu se jménem Lapland Extreme Challenge. Je to 40 bodů, které musíte projít během 32 dní. Přibližně na polovinu těchto bodů nevede žádná cesta - jsou umístěny uprostřed lesa, mokřadů, … na místech, kde i v létě běhají jen sobi a vlci. Je to výzva s tříletou tradicí, kterou doposud nikdo nezvládl dokončit. Neexistují tedy žádné recenze, rady ani doporučení… Je to výzva absolutně bez zabezpečení. Spí se v lese ve sněhu, jí se to, co si člověk veze a civilizace moc nepotká. Žádná místa, kam by se třeba daly poslat balíčky s připraveným jídlem nebo baterkami, tady nejsou. Proto je celé putování o několik kilogramů náročnější.

Jaké je v současnosti v Laponsku počasí (teplota) a jak je to tam právě se světlem?
Nedávno to bylo na hranici snesitelnosti. I tam se velmi oteplilo a teploty stouply dokonce nad hranici nuly. Teď je v oblasti opět mrazivo. Teplota padá přibližně k -13°C, tak to snad vydrží. Kdyby se oteplilo a začala by tát jezera a sníh, byl by to problém.

marketapolarni

Bikování na polárním kruhu s Honzou Kopkou, rok 2014.

Co člověka motivuje k tomu, aby se zúčastnil tak náročného závodu?
Nebaví mě typicky spotřební život. Miluji harmonii a ticho přírody. Je krása poznávat nepoznané a ledakým neobjevené. Konkrétně v případě Laponska je to ještě umocněné vlídným a přátelským chováním místních.

Co vás přiměje pokračovat v nejtěžších chvílích závodu?
Co mě kolikrát přinutí pokračovat, ačkoli si myslím, že už nemám sil, je jasné. V těchto chvílích většinou není cesty zpět – musíte se z té divočiny nějak dostat zpět. Také mi pomáhá má psychika a hlava, která ví, co chce a jde si za tím.

Už odmala jste byla taková dobrodružná povaha?
Odmala jsem byla hyperaktivní, ale i dost srab. Vzhlížela jsem k lidem, kteří dělali takové expedice. Hlavně k horolezcům. Postupně jsem se začala vyžadovat vlastního poznání v tomto směru, otrkávat se a dostala jsem se až k vlastnímu poznání.

marketahory

Je milovnicí hor a zimy - tráví tam v klidu i Vánoce... Ty v roce 2014 při přechodu Fagaraše.

Ale zpět k tomu, co vás čeká. Co si s sebou berete? Co je to nejdůležitější?

Nejdůležitější je spacák a tepelné vrstvy, které zajistí pohodlné spaní a bytí třeba i při -35°C. Není jisté, jestli udeří takové mrazy, spíše asi ne, ale člověk musí být připravený. Proto v tomto směru volíme špičkové husí peří a kvalitu české značky Sir Joseph. Další vybavení je v rukou Rock Pointu. Velmi se mi osvědčilo také spodní prádlo z merina od Smartwool, na to nedám dopustit.

Kolik váží takové zavazadlo na celý měsíc v náročných podmínkách?
Samotné kolo s nosiči váží okolo 18 kg. Celkově se váha zavazadla pohybuje nad 40 kg. Z toho jen baterie váží v součtu 2,5 kg, a to nepočítaje benzín a jiné nutnosti. Šetříme, kde se dá, kupříkladu seříznutý kartáček na zuby má jen 6 gramů. Ale spousta věcí se odlehčit nedá.

kololeto

Kolo naložené na 4 418 km dlouhou cestu - minimalismus je důležitý, ale prý má své hranice.

Jedete na kole – jak moc se boří do sněhu? Nestává se někdy kolo naopak přítěží při pohybu v zasněžené krajině?
Ano, v hlubokém sněhu bude kolo velká přítěž. Přibližně ho hlubokým sněhem budeme tlačit tak 120 km. Hodně trasu objíždíme a volíme delší, ale upravenější cesty.

Jedete někdy i civilizací?
Občas odbočíme do civilizace. Podle potřeby, ale asi tak 2 až 4krát.

Máte nějaké kontrolní body, stanoviště pro závodníky?
Žádné kontrolní body nejsou. Zásoby budeme muset doplnit ve větších městečkách. Nocuje se doslova pod širým nebem. Ve sněhu a jen ve spacáku, případně žďáráku (bivakovací vak). Beze stanu, ten je moc těžký.

Co hygiena v tak extrémních podmínkách? Jak ji, jako žena, řešíte?
Nijak. Můžete se snažit, jak chcete, ale nevyřešíte ji. Mýdlo ani ručník nebereme – nebylo by, jak je použít. V tyto okamžiky mě právě zachraňuje vlna merino, která nesmrdí. Zuby si občas vyčistím…, když už táhnu ten 6 gramů těžký kartáček. :-)

marketatour

Z trasy Tour Divide z Kanady do Mexika.

Je něco, z čeho máte obavy?
Vše se může pokazit, ale předem to neřeším. Ani by to nešlo. Obavy mám z oteplení. A jinak mám všeobecný respekt.

Jedete s přítelem. Pojedete závodem společně, nebo se oddělíte?
Určitě společně. Plánujeme to tak od začátku a rozdělení nepřipadá v úvahu. Některé vybavení sdílíme a vezeme jen jednou. Rozdělení, by znamenalo velké nebezpečí.

Jak jste se na závody připravovala?
Jezdím na kole jako messenger po Praze, takže nějaký ten trénink byl. Občas s kamarády i o víkendu, když zbyla síla. Horší je, že takovýto závod vyžaduje mnoho času příprav z materiálního hlediska. Poslední měsíc byl hektický, abychom vše stihli zajistit.

marketatrenink

Do tréninku zahrnuje mnoho sportů, jedním z nich je přechod hor.

Co máte v plánu dál?
Plánů a chuti je dost. Sedět doma dlouhodobě neplánuji. Uvidíme, jestli se zadaří. A pak kdyžtak začneme tvořit a objevovat dál. Svět je přeci plný výzev.

Více o Markétě Peggy Marvanové

Cesta do Laponska za výzvou jménem Lapland Extreme Challenge rozhodně není jejím prvním dobrodružstvím. Na stejném místě už uběhla závod na 150 kilometrů a loni zdolala za pouhých 21 dní, 9 hodin a 10 minut Great Divide Tour, nejdelší (4418 km) nezabezpečený závod horských kol na světě. Vedl z Kanady do Mexika a vznikla z něj kniha Cesta za štěstím. Náročných závodů má za sebou nespočet. Ale nedělá to jen sama pro sebe.

Na každé ze svých cest pomáhá získávat peníze pro děti s postižením. Naposledy pro malou Dáju, která od čtyř let trpí myopatií - postupným ochabováním svalstva, získala tolik potřebné speciální elektrické dvojkolo.

dvojkolo

Sbírka se uskuteční i letos a bude na podporu handicapovaných dětí. Vybrané peníze pomohou organizaci Černí koně zrealizovat půjčovnu dětských handbiků. Více na www.peggymarvanova.cz.

„Mým cílem není se dostat na Olympiádu, nebo snad trhat světové rekordy. Jsem jen samotářský tvor, který touží prožívat co nejvíce svého času mimo civilizaci. Toužím po dobrodružství a mnohdy se kvůli tomu dostanu do situací, které mě dovedou až k pláči. Ten pocit, když už nemohu, ale přesto musím... Ta bezmoc, když mám strach, halucinace, padám k zemi únavou, ale musím jít dál, abych unikla svému strachu. Příroda je silný soupeř, ale já se v její velikosti cítím jako doma, jako divoké zvíře a svobodná dívka. Mým životním cílem je přinášet radost do životů ostatních lidí a učit je prožívat svou existenci naplno, tak jako já.“

Čtěte také:

Reklama