Dnešní téma je mi velmi blízké, cestování je mou velkou vášní, a proto letošní dovolenou jsme pojali trošku netradičně, tedy aspoň pokud se týká naší dopravy do malého letoviska v jižní Dalmácii.

Ve vodách internetu jsem ulovila v zimě skvělý tip. Na stránkách ČD jsem objevila cestování Jadran Expressem. Na první pohled obyčejný vlak spojující Prahu se Splitem. Na druhý objevíte jeho skryté možnosti. Jako spoluzavazadlo si můžete s sebou vzít nejen vaše kufry, ale i psa, kolo, motorku či auto, je-li libo.

Jízdní doba se pohybuje na uvedené trase kolem 22 hodin, během kterých můžete z okna sledovat scenérie, o který se vám z okna auta, které sviští po dálnici, může jen zdát.

Část trasy vede po jednokolejné trati přes rakouský Semmering v Alpách, která je chráněnou kulturní památkou UNESCO a nachází se ve výšce cca 900 m a kterou protkávají tunely a mosty.

Neméně je zajímavá cesta chorvatským vnitrozemím. Trať vlaku se zde zakousává do skal, které jsou tak blízko, že si na ně můžete z vlaku sáhnout. Moře uvidíte až při vjezdu do Splitu.

Cestou vlak vystřídá několik lokomotiv, záleží, kudy zrovna projíždíte, poslední úsek táhne 11 vagonů mohutný diesel, který má občas co dělat při zdolávání chorvatských kopců.Ve Splitu nabití energií jsme nasedli do auta a pokračovali po vlastních. Většinu dovolené jsme trávili koupáním v moři, ale přece jen jednu věc jsme si nemohli nechat ujít. Jeden den jsem se rozhodli, že se zajedeme zchladit do hor. Masív Biokovo se nám rozpínal za hlavou, a tak jsme vyrazili směr Makarska a odtud jsme začali šplhat úzkou cestičkou směr vrchol sv. Jure – 1 762 m.

 

Cesta to byla opravdu dobrodružná, protože na  cestě vedoucí k vrcholu se jen ztěží minula 2 auta a to jsme jich potkali hned několik. Za to to ale stálo. Pohled do vnitrozemí nabízel hranice s Bosnou a Hercegovinou jako na dlani, na druhou stranu oku lahodil ostrov Hvar, Brač, výhled  směrem na sever sliboval v dálce Split a z kopce Vošac 1 422 m šlo Makarskou vidět jako z letadla.

Zatímco u moře bylo 31 stupňů, nahoře foukal svěží větřík a bylo 18 stupňů. Po celodenním výletě jsme se večer ohřáli zase v moři.

Přes počáteční nejistotu, jak celá cesta dopadne, jsme byli nadmíru spokojeni a příští rok budeme chtít tuhle dovolenou  zopakovat.A na závěr ještě jeden tip, pro milovníky kol pořádá jedna česká cestovní kancelář dovolenou na kololodi. Kdo chce, lebedí si na lodi, která obeplouvá dalmátské ostrovy a brázdí vody Jadranu, aktivnější příznivce dovolených potěší fakt, že  je kapitán vylodí v přístavu a dají  si sraz zase o pár kilometrů dál, tito ale poznávají Chorvatsko po souši.

Krásný zbytek dnešního dne přeje

zazik.


Otevřeně přiznávám, že země bývalé Jugoslávie neznám a ani nevím, proč mne nelákají. Ale když vidím tyhle fotografie - možná někdy změním své stanovisko. Přírodu tam mají nádhernou.

Děkujeme zazikovi a posíláme dárek. Patentovanou kúru proti vypadávání vlasů od Vichy. Nic tím nemyslíme, a doufáme, že udělá radost někomu, kdo má s vypadáváním vlasů problémy.

Dnes nám již příspěvky na téma cestování neposílejte. Zavalili jste nás spoustou fotografií a už ani nestačíme vydat to, co máme v redakčním e-mailu. 

Chcete-li zítra získat nějaký dárek, napište editorce Šárce příspěvek. Zítra si s vámi bude psát na téma co jsem dokázala obětovat pro lásku. Posílejte nám své příběhy a my vás odměníme. Máme tu spoustu dárků. Od kabelek přes dlouhotrvající barvu na vlasy od Schwarzkopf po Pharmaton Activit proti únavě.

Tak pište a zavzpomínejte. Napište nám, jestli se vám vaše energie vložená do vztahu vyplatila? Jestli byla oceněna. Zda někdy někdo něco obětoval pro vás.

redakce@zena-in.cz

A nezapomeňte zítra přijít, rozjedeme víkendovou hodinovku o 1 000 Kč.