Eva_fl

Rozhodli jsme se přiblížit vám život našich čtenářek v zahraničí. První odvážná čtenářka Eva_Fl bydlí na Floridě. Udělali jsme s ní následující rozhovor a dostali od ní i krásné fotky. Pokud byste se chtěli zapojit do tohoto projektu, neváhejte nás kontaktovat na e-mail: jakub.koci@zena-in.cz.

Nejdřív se zeptám, jak dlouho čtete Ženu-in a co vás k ní přivedlo?
Kdysi dávno, před mnoha lety, jsem o tomto serveru slyšela, myslím, v rádiu. Přišla jsem - a byl to takovej kurník, že jsem zase odešla. Vrátila jsem se asi před šesti lety a už jsem zůstala, i když to byl kurník. Šíleně jsem rebelila, ale navzdory tomu jsem si začala s některýma holkama povídat a pak i kamarádit se a scházet se na auditkách. Už jsem zůstala... Jo jo, chyběly mi český holky. Asi to mě přivedlo.

Eva_Fl znamená Eva Florida?
Znamená, ale kdybych jen tušila, jak dlouho na Babě setrvám, určitě bych měla jiný nick (smích).

Naše ulice

Vjezd

Jak jste se vůbec dostala na Floridu?
Hm... Kdo si užil čtyřiceti let „komunismu“ v ČSSR a snil o tom, že jednou, možná, bude všechno jinak a my budeme moct vytáhnout paty z vězení, asi snil i tom, že sem jednou uteče. Přestože nám soudruzi cpali do hlav něco o hnusném kapitalismu a nádherné socialistické myšlence, kdo měl kousek mozku v hlavě, věděl. A já do Ameriky šíleně moc chtěla. A dočkala jsem se, moje první návštěva USA byla v Severní Karolíně - prostě jsem přiletěla jako „domů“.

A ta Florida?
Při první návštěvě jsem poznala celé východní pobřeží, jen Floridu jsme vynechali. Můj kamarád sem prostě nechtěl, že je to tady snobárna - a to teda je (smích). Vadilo mu zdejší vedro a tvrdil, že Floridu nemá rád (jak mu rozumím). Jenže já jsem se přes internet seznámila s člověkem, který tady žil. Ten mě sem pozval na dovolenou a já s ním strávila nejkrásnější měsíc svého života. Jsme spolu dodnes. Opustila jsem krásnou práci, přátele, rodinu, sbalila mladšího syna a jela bojovat s Amerikou (smích)...

Bazén

Laguna od bazénu

Je v Americe hodně odlišný život než u nás?
Je. Všechno je tady jinak. Je tady až nehorázně čisto, všechno je upravené a zelené a... prostě si to lidi hlídají a dělají pěkný. Hodně se tady pracuje, neuvěřitelně hodně, ve srovnání s Českem. Zaměstnavatel zaměstnance fakt vyždímá do poslední kapky. Když čtu, jak holky brouzdající po Ženě-in říkají, že mají svou práci hotovou, vždycky si vzpomenu na ty místní holky z kanceláří, které nejsou hotové snad nikdy a spoustu práce si vlečou domů.

Jak vidí Ameriku Eva_Fl?

  • Amerika je věřící. V Boha tady věří strašná spousta lidi, v neděli všichni jezdí do kostelů...
  • Amíci jsou hraví. Takže pokud nepracují, rádi si hrají. Ať už sportují, nebo se jinak baví, umí si to užít.
  • Auta jsou životní nutnost, žádný přepych nebo nadstandard. MHD sice nějaká jezdí (mluvím teď o našem městě, v New Yorku jí jezdí daleko víc a je daleko víc využívána, protože jen blázen jezdí po NY autem), ale linky vedou k nákupnímu centru, k nemocnici a podobně. Těžko byste se dostali už třeba do práce. A ani nevím, jaký má ten místní autobus Cat (tak se jmenuje) interval. Nikdy jsem jím nejela.
  • K obědu se jí sendvič, večeře je buď v restauraci, nebo doma, ale nevyváří se jako v Čechách. To ani náhodou. V mnoha a mnoha domácnostech je naleštěný sporák místem pro kytku a nikdo ho na nic jiného nepoužívá.

A jak vaříte na Floridě vy?
No, když jsem se naučila používat místní suroviny, začala jsem doma vařit většinou česká jídla. Ale hodně i grilujeme, jezdíme jíst ven a tak... Vařím vážně všechno, naučila jsem se tady dělat knedlíky (v Čechách jsem je kupovala), peču... Prostě vařím. Jsem místní rarita (smích).

Před domem

Brána

Jak je tam pro zdomácnělého člověka, draho, kolik třeba stojí litr mléka?
Litr...? No, galon (asi 3.8 litru) stoji okolo tří dolarů. Takže když to hodně zjednoduším, litr mléka vyjde na necelý dolar. A když budeme přepočítávat (zase velmi volně), stojí dejme tomu dvacet korun. Jenže platy jsou tady daleko vyšší, v přepočtu okolo sta tisíc měsíčně.
Eva_flTady se jídlo na dolar neřeší, je prostě velice levné (pokud tady žijete a vyděláváte).

Jaké místo vás v Americe nejvíc nadchlo?
New York. Tady je skutečně krásně všude, ale NY má úžasnou šťávu a atmosféru. Je prostě jedinečnej. Při první návštěvě jsem v něm strávila jen pár dní, takže to byla děsná honička. Loni jsem na něj měla celý měsíc, takže jsem si ho užila.

Co se vám na Floridě nelíbí?
Vedro. Celoroční, mnohaletý, nekonečný, šílený vedro a vlhkost. A také to, že Florida je velmi sezónní, lidi sem jezdi na zimu, do tepla. Takže od jara do podzimu je tady šíleně těžké najít práci, já jí naštěstí momentálně mám dost a dost.

Je pro vás Žena-in spojnice s Českem?
Je, samozřejmě, že je.

AligatorJak často se vracíte do České republiky, vracíte-li se vůbec?
Nevracím. Mám tady dva byznysy a nějak jsem nestihla vůbec nikam odjet než asi na tři dny, když nepočítám ten loňský NY, ale tam jsem pracovala. Můj sen není o Česku, tam už jsem byla (smích), ráda bych si ještě aspoň jednou v životě zalyžovala. Jenže to je právě o té sezoně.

Chodíte na podobný portál, jako je Žena-in, v Americe?
V Americe není podobný portál, a i kdyby byl, mně se špatně povídá s Američankami. Mlátila bych je jak žito... hehe.

Znáte se s nějakou čtenářkou Ženy-in v USA osobně?
Osobně zatím ne, i když se k nám některé chystají a já se na ně moc těším. S některými si občas voláme.

A s dalšími?
No to jo, letos u nás byla jedna moje česká kamarádka s rodinou a 26. prosince si návštěvu zopakují.

Spa

Moře

Dokázala byste opustit Česko? V jaké zemi byste žila nejraději? Myslíte, že byste dokázala bydlet na Floridě? Zvládla byste místní odlišnosti hravě, nebo by vám „aklimatizace“ trvala?

Reklama