„Brno je podivné město, co se týká architektury. Není tu žádné Staré či Nové město jako v Praze, nemá vedutu,“ píše čtenářka CityCat. A na jaké místo, že vás zve konkrétně - to najdete v této novince...

Do předměstí Vídně a moravské metropole vás zve čtenářka CityCat...


Zvu Vás na jedno notoricky známé místo v Brně.

Brno je podivné město, co se týká architektury. Není tu žádné Staré či Nové město jako v Praze, nemá vedutu, která se zaryje do srdce každému návštěvníku a přestože jím protékají dvě řeky, ani jedna z nich nikdy nebyla vycházkovým nábřežím, odkud lze pozorovat život na obou březích s loděmi a lodičkami uprostřed. Přesto tyto dvě řeky paradoxně posloužily stavebnímu vývoji na přelomu 19. a 20. století, protože na jejich březích vyrostly kromě strojírenských i textilní továrny. Jejich majitelé byli většinou Němci nebo Židé, kteří se postarali nejen o vznik měšťanských domů pro střední třídu, financovali dělnické kolonie pro tisíce zaměstnanců, ale především o své vlastní bydlení v podobě známých i méně známých vil a rodinných domů. Dvacátá a třicátá léta minulého století byla pro „moravský Manchester“ lety kultivovaného a tím dnes záviděníhodného stavebního boomu.

Snad nejznámějšími brněnskými stavebníky jsou manželé Greta a Fritz Tugendhatovi. Jejich jméno nese asi nejslavnější rodinný dům postavený v českých zemích. Už méně je známé, že za jeho vznikem stojí nenápadná dáma, Greta Tugendhatová. Pocházela z velmi bohaté rodiny Löw-Beer, usazené na Moravě už od 17. století. Rodina vlastnila řadu podniků, mj. textilních továren. Greta se pohybovala v německém uměleckém prostředí a zde se seznámila s architektem Ludwigem Mies van der Rohe. Snad proto, že chtěla uniknout v té době všudypřítomnému světu cingrlátek, zdobících v nejrůznější míře každou domácnost, rozhodla se spolu s manželem využít nádherného kousku země v kopci nad secesní vilou jejích rodičů a postavit dům čistých linií a plný světla...

Nebyly to peníze, co přimělo Ludwiga Mies van der Rohe stvořit malý technicko-estetický zázrak, ale vyhlídka na historické panorama města. Dík neomezeným finančním zdrojům dokonale využil příležitosti a za pouhých 14 měsíců stál na kopci nad městem dům, který vešel do dějin architektury a lze jej považovat za definici funkcionalismu. Oba manželé stavbou žili, díky fotografické vášni Fritze Tugendhata existuje obsáhlá fotodokumentace z jejího průběhu. V roce 1930 asi nikoho z nich nenapadlo, jak krátký čas budou v domě žít... rok 1938 byl posledním rokem, který strávili v Evropě. Stejně jako oni, jen o rok dříve, musel Německo opustit i Mies van der Rohe.

Nebudu unavovat popisem vily, tu lze dnes projít virtuálně a příští rok po rekonstrukci i po vlastních nohou. Zvláštní na celé věci je, že tento dům ovlivnil nejen dějiny architektury, ale v jeho stěnách je zapsán i kus dramatické historie 20. století. Vila byla jednou z prvních zabavenou fašisty - byly v ní kanceláře gestapa, messerschmidtových leteckých závodů, přežila bombardování Brna, po válce se v ní tančilo, úřadovalo, zdravotně rehabilitovalo, provázelo a také v ní došlo v srpnu 1992 k tiché dohodě mezi Václavem Klausem a Vladimírem Mečiarem o definitivním konci Československa.

A manželé Tugendhatovi? Fritz svůj dům už nikdy nenavštívil, zemřel ve Švýcarsku roku 1958. Paní Greta se do Brna podívala dvakrát, poprvé až v roce 1967, pak 1969 a r. 1970 i ona zemřela.

tugendhat

Až přijedete do Brna, nedejte se zmást tím, že navštěvovat notoricky známá místa je nuda. Bude-li výsledek rekonstrukce vily dokonalý, při vstupu vdechnete vůni vzduchu procházejícího balvany z mořského dna... snad se vzduchem vdechnete i něco zvláštního, osvíceného, čistého, oproštěného od tíže peněz, závisti, nepochopení. Snad vdechnete vůni zhmotnělého snu jednoho architekta.

CityCat

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 3. června 2011: Pozvěte nás na zajímavé místo!

  • Máte ve svém okolí zajímavé místo? Pozvěte nás na něj!

Napište na náš e-mail o zajímavém místě ve vašem okolí čtenářkám magazínu ŽENA-IN.cz! Pojí se k němu nějaká legenda? Záhada? Nic z toho neopomeňte ve své „pozvánce“ zmínit! A když přiložíte i fotku, nebude nic bránit uveřejnění vašeho příspěvku. Fotka ale není podmínkou. Za svůj příspěvek, dlouhý alespoň jako tento odstavec textu, můžete získat dárek letnímu cestování šitý přímo na míru: Opalovací krém GARNIER AMBRE SOLAIRE s SPF 30 a hydratační sprej po opalování od téže značky. V předmětu vašeho e-mailu nezapomeňte uvést heslo (viz níže).

Zasílání vašich příspěvků na toto téma končí v 3. června 2011 v 15.00 hodin.

cenacena

Reklama