Hubnutí bez cvičení? Třeba to už brzy bude možné! S touto myšlenkou koketují američtí vědci, kteří vyvíjejí pilulku spalující tuky. Prozatím ji testují na myších.

 

Povzbudivý výsledek zjistili vědci při čtyřtýdenním testování látky AICAR na dvou skupinách hlodavců. Jedna lenošila, přitom však konzumovala pilulky, druhá byla provokována k aktivnějšímu myšímu životu. Přesto podle výsledků spálila více kalorií ta první. Ta navíc byla úspěšnější v závodech v točícím se kole nebo na běžícím pásu. Běžela o 44 procent rychleji a o 23 procent dále než trénovanější myši.

 

„Není třeba cvičit, stačí pilulka a chemickou cestou se cvičení napodobí,“ zjednodušeně popsal autor studie Ron Evans z institutu pro biologická studia v americké Kalifornii.

 

Zatím ale vědci neví, jak pilulku přizpůsobit pro možnost užívání lidmi. Přitom už nyní se domnívají, že by pomáhala léčit nejen obezitu, ale i cukrovku a choroby, které lidem nedovolují příliš fyzické zátěže. Lék by mohl vyhovovat i lidem, kteří nemohou cvičit kvůli bolestem kloubů, srdečním chorobám a dalším zdravotním problémům.

 

Už nyní má ale úvaha o nahrazení fyzicky aktivního boje s nadváhou pilulkami dost kritiků. Jedni zpochybňují možnost pozitivní výsledky získané u myší převést na lidi. Jiní zas zdůrazňují, že studie opomíjí i jiné pozitivní účinky cvičení než jen udržování si váhy. Podle nich by případné využívání pilulek mělo být určeno pouze těm, kdo mají omezené možnosti pohybu. Ostatní by cvičení ze svého programu rozhodně neměli škrtat.

Reklama