Kdo měl to „štěstí“ a okusil si boj s plísní v bytě, jistě mi dá za pravdu, že je to boj únavný, zdlouhavý a neskutečně náročný. Jako by nestačilo, že podivně barevné mapy dokážou velice rychle útulný pokojík proměnit ve štítivě vypadající světnici, ale i po zdravotní stránce jsou pro člověka nepřítelem značně zákeřným a nebezpečným. Mimo jiné mohou vyvolat alergii, dýchací potíže, astma a v extrémních případech i otravu.

Jejich útok začíná většinou nenápadně, ovšem leckdy končí hotovou pohromou. Vlhké skvrny začnou požírat stěny pokojů stejně jako housenky listí, omítka postupem času padá odevzdaně k zemi a tolik milovanou vůni domova vystřídá zatuchlý pach.  

Přestaňte plísně krmit
Každá plíseň potřebuje ke svému životu vodu. Prvním krokem k úspěšnému vítězství v tomto boji je tedy to, aby vaše stěny nebyly vlhké. Smýšlení ve smyslu „Ušetříme na izolaci“ je tedy tou největší a zásadní chybou. Bez řádné izolace máte totiž tuto válku téměř jistě prohranou.

Naše zbraň – desinfekce
Pokud jste již psychicky připravená na boj, pak vězte, že bez dezinfekce se dál nedostanete. V první řadě je třeba zbavit stěny té odporně lepkavé hmoty. Plíseň nikdy neodstraňujte za sucha. Jinak totiž dochází k rozprašování a následnému vdechování samotné plísně. Ve specializovaných prodejnách najdeme řadu desinfekcí, které jsou speciálně určeny na našeho nepřítele číslo jedna. Jejich použití nebývá nijak složité. Inkriminované místo postříkáme, necháme několik hodin působit a poté setřeme vlhkým hadrem (nejlépe namočeným opět v desinfekci).
 

Malba nejen jako prevence
Jakmile jsou stěny po ošetření desinfekcí suché, přistoupíme k druhé fázi: malbě. Nejenže malba zakryje ty odporné skvrny, ale působí i jako prevence do budoucna. Ovšem pozor, aby efekt „očkování proti plísni“ byl maximální, je nezbytné do barvy přidat další speciální desinfekci, kterou koupíme téměř v každé drogerii. Nátěry provádíme minimálně ve dvou vrstvách.

Dobrých tipů není nikdy dost

-          Nesnažte se plíseň maskovat tapetou nebo obyčejným nátěrem. Nejenže jejímu šíření nezabráníte, ale riskujete tak i zdraví vás a ostatních členů rodiny.

-          Pokud nezjistíte příčinu vzniku plísně, váš boj bude nekonečný. Snažte se proto přijít na onen spouštěč, díky kterému vám byt kvete. Jak už bylo řečeno, může se jednat o špatnou izolaci, o zatékání dešťové vody okny, o pronikání spodních vod či o zatékání střechou.

-          Jako prevence je nezbytné větrání. Nejideálnější je, pokud vzduch může v bytě proudit.

-          Pokud vyrážíte do obchodu nakoupit fungicidní přípravky, dbejte na to, aby na obalu stálo: Určeno k likvidaci plísní.

-          Jestliže se vám šíření plísně vymklo kontrole, nepouštějte se do boje sami. Vždy se obraťte na specialisty.

-          Pokud se plísně objevily v novostavbě, je z 99 % za to odpovědný dodavatel stavby. Neváhejte tedy s reklamací. Je totiž právě na dodavateli, aby závadu zlikvidoval.

Znáte nějaký zaručený fígl, jak zamávat s plísní?
Bojovala jste i vy s těmito odpornými mapami? A jak váš boj dopadl?
Pořídila jste si nový domek či byt, ve kterém se rázem objevily plísně?

Reklama