Do babyboxu Nemocnice Milosrdných bratří v Polní ulici v Brně bylo odloženo děvčátko, kterému zdravotníci dali jméno Natálka. Agenturu Mediafax o tom dnes informoval mluvčí nemocnice Pavel Gejdoš. „Přesný čas odložení dítěte nebude nemocnice zveřejňovat,“ dodal mluvčí.

Babybox je v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří v provozu od listopadu 2005 a byl druhý v České republice. Natálka je třetím dítětem, které se v brněnském babyboxu objevilo.

Babyboxy jsou schránky o rozměrech 100 x 60 x 50 centimetrů, vytápěné na 28 °C a opatřené větráním. Po jejich uzavření se aktivují vizuální a akustické senzory, které přivolají odborný personál, zároveň se automaticky odešle SMS zpráva osmi pověřeným osobám. K tomu dojde až s potřebným zpožděním, aby osoba, která dítě odložila, měla možnost anonymně a nepozorovaně odejít. Bílá schránka je opatřena návodem ve třech jazykových mutacích - v češtině, angličtině a ruštině. Jeden babybox přijde zhruba na 250 000 korun.

V České republice je zatím 22 babyboxů, poslední byl uveden do provozu letos v březnu ve Strakonicích. Další babybox se chystá v Písku.