Tak to je až neuvěřitelné! V roce 2038 budou moci přivést na svět dítě mladičké dívky i stoleté ženy. Alespoň to tvrdí vědci, kteří své odhady zveřejnili v časopise Nature.

Absolutní revoluci má přinést vítězství nad neplodností. To pak umožní rodit komukoliv, kdo je schopný reprodukce. „Za pomoci nukleární medicíny a buněčné modifikace budeme schopni vytvořit sperma i vajíčko pro kohokoliv,“ vysvětlil na stránkách Nature ředitel Centra pro reprodukční medicínu v New Yorku Zev Rosenwaks. A sebevědomí badatelů nezná mezí! To proto, že podle Davora Soltera ze singapurského Biologického institutu se bude moci ovlivnit také vzhled, IQ a odolnost vůči nemocem.

Převrat vědci očekávají také ve vývoji antikoncepce. Předpokládají, že za 30 let už by mohla existovat naprosto neškodná metoda, která má zabránit početí na sto procent. Proto se vědci podle ní už nyní snaží vyvíjet nehormonální přípravky, které se zaměří na určitý enzym nebo gen v reprodukčním procesu, čímž zabrání například dozrání vajíčka.

Víte, že…

nejžádanější jsou v Česku nemocnice s největším počtem porodů. Nejkvalitnější se tak zdá být brněnská nemocnice, v Praze lidé volí nejčastěji Ústav pro péči o matku a dítě v Podolí a porodnici ve Všeobecné fakultní nemocnici v pražském Motole. Čtvrtá nejžádanější porodnice v ČR je v Plzni?

loni v červenci se v Polsku se narodilo ve městě Walbrzych u česko-polských hranic děvčátko velké jako dlaň. Po porodu vážilo sotva 384 gramů a nikdo nevěřil, že přežije noc. Holčička přišla na svět ve 22. týdnu těhotenství (okolo pátého měsíce) a měla asi 20 centimetrů?

první československé, respektive české dítě „ze zkumavky“ se narodilo 4.listopadu 1982 na Lékařské ženské klinice ve fakultní nemocnici Krajského ústavu národního zdraví v Brně. Vážilo 3650 gramů a měřilo 51 centimetrů?

první dítě ze zkumavky na světě - Louise Brownová, která se narodila 25. července 1978, oslaví v pátek třicátiny. A sama se před dvěma lety stala matkou?

Jak šel vývoj českého porodnictví

+ V 18. století se odehrávaly všechny porody v domácnostech. Pouze malé procento žen bylo převezeno do tehdy označovaných „špitálů“, kde péče byla minimální a při závažné komplikaci většina rodiček nepřežila.
+ V polovině 19. století začaly vznikat porodnické kliniky, první byla založena v roce 1842 v Praze, další například Zemská porodnice „U Apolináře“ v roce 1875, která byla svým rozsahem největší a také na svoji dobu nejmodernější.
+ Za první republiky a ještě do konce 2. světové války především ve venkovských oblastech byla velká část porodů vedena doma.   
+ Od padesátých let, po zrušení profese porodních asistentek a znárodnění zdravotnictví, byly prakticky všechny porody převedeny do ústavů.

Kolik bylo a je v Česku porodnic

1918 – 4 porodnické ústavy
1938 – 16 porodnických ústavů
1951 – 130 porodnických ústavů
2000 – 122 porodnických ústavů

V Turnově mají expozici porodnictví

Chcete vidět, jaké nástroje se dříve používaly při porodech? Pak navštivte výstavu Evropa, kolébka světového porodnictví, která právě probíhá v Muzeu Českého ráje v Turnově. Pokud však máte dobrou fantazii a dokážete si představit, jak s takovými pomůckami zásahy probíhaly, nechtějte to vidět. Expozice ale nabízí nejen předpotopní lékařské nástroje, které na pohled spíše vyděsí, ale také učební pomůcky pro porodní asistentky a anatomické preparáty.

Výstava měla vloni úspěšnou premiéru v sídle Evropského parlamentu v Bruselu. Po Turnově si ji budou moci lidé prohlédnout Národním muzeu v Praze.

Reklama