Lyžařský areál Sölden, který se nachází v Ötztalském údolí, patří mezi nejkvalitnější (bohužel kvůli tomu také nejdražší) lyžařské oblasti v Rakousku. Díky své nadmořské výšce tu o sníh nemají nouzi, navíc všechny tratě jsou i uměle zasněžovány, mají tu dokonce 51 sněhových děl. Právě tady se rozhodl strávit prodloužený víkend i Otto Kalivoda. „Z Prahy jsme jeli autem přes Mnichov, Innsbruck, Ötztal až do Soldenu. Odhadem cesta měří něco okolo 600 km a dá se zvládnout celkem bez problémů,“ říká.

Sölden leží ve vrchní části údolí Ötztal, jeho současnou podobu má na svědomí ledovec. Právě ten jej vytvaroval do podoby "schodů". Přímo ze Söldenu se můžete dostat až do oblasti dvou ledovců Rettenbachu a Tiefenbachu, ty spojuje lyžařský tunel. Sölden představuje jedinou lyžařskou oblast v Rakousku, jejíž součástí jsou 3 vrcholy v nadmořské výšce nad 3 000 m. Místní je přátelsky nazývají BIG 3 a pokud vás zajímají podrobně jejich názvy, tak to jsou Schwarze Schneider, Tiefenbachkogl a Gaislachkogl. Jestliže rádi zkoušíte své síly, pak byste je objeli i za jeden den, ovšem jedná se o trasu dlouhou padesát kilometrů.

Díky optimálním sněhovým podmínkám se v Söldenu koncem října zahajuje Světový pohár na slalomové trati na Rettenbachu. Svou trať si ve středisku najde každý lyžař, začátečníci nebo mírně pokročilí objeví široké mírné svahy na Giggijoch, náročné tratě pak převládají na Gaislachkoglu. Jsou tu speciální tratě s boulemi, funpark s halfpipe a dalšími neodolatelnými lákadly pro snowboardisty. I když, jak dodává Otto Kalivoda, nebyl funpark na konci října a přelomu listopadu ještě v provozu. Zkrátka nepřijdou ani běžkaři, Ötztalské údolí křižují běžecké tratě, jejich délka je dohromady úctyhodných 150 kilometrů.

Vzhledem k tomu, že Sölden patří k těm dražším střediskům, Otto zvolil pro ubytování městečko Längenfeld ležící ve středu Ötztalského údolí. A vzdálené asi 17 kilometrů od samotného söldenského skiareálu. Do něj se odtud ovšem dostanete za čtvrthodinku jízdy autem (parkoviště zdarma) nebo to můžete ve stejném čase zvládnout místním skibusem. Ubytování bez jídla tu podle Otto Kalivody stojí 13 eur za noc, za čtyřdenní permanentku utratil potom 114 eur.

Mimo samotných ledovců ho uchvátily zejména termální lázně Aqua Dom přímo v Längenfeldu. „Jsou tu bazény s vodou okolo 32 stupňů, infrakomora, pára, bazén s vodní posilovnou a dá se to pořídit za vstupné v ceně 6 eur, takže to jsme maximálně využívali,“ vysvětluje Otto. Vzhledem k tomu, že tam trávil volno zrovna v době svátků v Rakousku a Německu, se na tamních svazích pohybovalo docela dost vyznavačů lyžování, nicméně kvalita sjezdovek byla i tak na dobré úrovni.

To platí i o místních obyvatelích: “Jsou to lidé, kteří žijí z cestovního ruchu, tudíž jsou příjemní, vstřícní a ochotní," podotýká. Pokud pojedete do Söldenu a budete mít – stejně jako Otto – trochu štěstí, možná se zde v době vaší dovolené bude konat nějaká promoakce výrobců lyžařského vybavení. „Bez problémů si tu můžete vyzkoušet ty nejnovější typy lyží či snowboardů, a to zdarma, je to docela příjemné zpestření,“ dodává Otto Kalivoda.

více informací na http://www.solden.at/  

 
Reklama