Zítra začínají Dny evropského dědictví. Letošního ročníku se zúčastní více než 100 obcí a téměř 1 000 památek po celé České republice. Kam se můžete až do neděle 11. září vypravit?

Dny evropského dědictví se v Evropě konají od roku 1991 pod záštitou Rady Evropy a řadí se k významným celoevropským kulturně poznávacím a společenským podnětům. Jsou akcí, která každoročně otevírá co nejvíce zajímavých a výjimečných architektonických, archeologických a sakrálních památek, muzeí, galerií a  knihoven, technických památek a militarií, budov, objektů a i dalších prostor, v nichž všech je uchováváno neuvěřitelně rozsáhlé množství sbírkových fondů a movitého kulturního dědictví.

V České republice se nezpřístupňují jen oficiálně prohlášené kulturním památky, ale otevírají se i desítky dveří soukromých a veřejných budov (radnic, soudů, církevních institucí, škol, obytných domů atd.), které nebývají přístupny veřejnosti vůbec nebo pouze příležitostně a částečně.  

dnyed

Letošní národní zahájení Dnů Evropského dědictví se uskuteční v sobotu 3. září ve Slavonicích. Součástí tohoto slavnostního aktu bude předávání titulů „Nositel tradice lidových řemesel“, které uděluje ministr kultury.

Kam se můžete v průběhu Dnů evropského dědictví vypravit? Seznam objektů podle krajů a měst naleznete na stránkách organizátora akce, tedy Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Reklama