Zámek Kamenice nad Lipou, spravovaný pražským Uměleckoprůmyslovým museem, přichystal na tento víkend, respektive od pátku 20. do soboty 21. září (10.00–17.00 hod.) volný vstup na prohlídky tamních unikátních expozic.

Město Kamenice nad Lipou leží na severozápadním okraji Českomoravské vrchoviny,
asi 20 km severně od Jindřichova Hradce v okrese Pelhřimov.

Dnešní podobu získal zámek postupnou přeměnou středověkého gotického hradu na renesanční zámek s arkádovým nádvořím a dalšími pozdně klasicistními úpravami počátkem 19. století.

Po nedávné rekonstrukci bylo v zámeckých prostorách otevřeno několik expozic Uměleckoprůmyslového musea v Praze (UPM) a Městského muzea.

Přístupné je i sklepení s gotickým sálem. K odpočinku slouží zámecká kavárna s letní terasou s výhledem na zámecký park a památnou lípu.

Zámecké sály a sklepení každoročně ožívají sezónní přehlídkou hraček „Hračkobraní“, která představuje práce studentů uměleckých škol, návrhářů i výrobců. Součástí přehlídky jsou také historické hračky zapůjčené sběrateli.

V loňském roce byla v jižním křídle zpřístupněna první část Studijního depozitáře nábytku 19. a 20. století ze sbírky Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Cílem expozice je doložit klíčové momenty vzniku a vývoje designu nábytku související s přechodem individuální řemeslné výroby na hromadnou strojovou v průběhu 19. století.

Kromě depozitáře nábytku mohou návštěvníci zhlédnout ze sbírek UPM také expozici kovaných železných prací – mříže, truhly, klíče, zámky, klepadla a další kované architektonické doplňky od gotiky do počátku 20. století. Expozice Městského muzea „Muzeum pro všechny smysly“ seznamuje hravou formou s více než 750letou historií města.

Do gotického sálu ve sklepení zámku je zakomponován monumentální objekt „Cesta“ sklářské výtvarnice a sochařky Aleny Matějkové. V přízemních prostorách právě vystavuje své obrazy Robert Perten a pod názvem „Krajiny světla“ fotografie Tereza Stehlíková.

Přejeme hodně kulturních zážitků!

Reklama