neslon-do-textu-i-seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Nelson Mandela se narodil 18. 7. 1918 a zasvětil svůj život boji proti apartheidu – což bylo označení pro politiku rasové segregace zejména v kontextu bývalého uspořádání na jihu Afriky. Výraz pochází z afrikánštiny a znamená „oddělení“ či „odloučení“. Barevní občané JAR nemohli například cestovat stejným autobusem jako bílí, nesměli navštěvovat kina ani restaurace. Nelson Mandela se těmto společenským nerovnostem tvrdě postavil a založil militantní skupinu Umkhonto we Sizwe za účelem vedení sabotáže. A právě proto byl odsouzen na 27 let vězení za spiknutí. K jeho propuštění došlo až v roce 1990 a to v Mandelových 72 letech. Následně se o čtyři roky později stal prvním černošským prezidentem Jihoafrické republiky.

Nelson Mandela a méně známé zajímavosti o jeho životě

  • Nelson Mandela není jeho pravé a původní jméno. Jmenoval se Rolihlahla Madiba. Křestní jméno vychází z původního afrického jazyka Xhosa a ve volném překladu znamená buřič. Mandela je pak rodové jméno z jedné z větví jeho rodiny. Křestní jméno Nelson mu dal prý ve učitel ve škole, který Mandelu připodobnil k slavnému anglickému admirálovi.
  • Jeho manželka Winnie Mandela byla v dějinách JAR velmi kontroverzní osobností. Sice se sama také angažovala v hnutí proti apartheidu, ovšem později, v roce 1991 byla odsouzena za únos 14letého chlapce, kterého následně její bodyguardi zabili. Rok a půl strávila na samotce ve vězení a přes deset let byla ve vyhnanství na venkově. Později byl trest zmírněn a proměněn na podmíněný.
  • Mandelova osobní šéfkuchařka Xoliswa Ndoyiya vydala poměrně úspěšnou knihu Nelsonových oblíbených pokrmů. Rád prý jedl dršťky, kuře a pil kysané mléko.
  • Netajil se tím, že je obdivovatelem vážné hudby. Především tvorby ruského skladatele Petra Iljiče Čajkovského. Při poslechu jeho klavírních koncertů prý udělal vždy nejvíc práce.
  • Podle Nelsona Mandely byl pojmenován psychologický fenomén Mandela efekt. Jedná se o jev, kdy velká skupina lidí nezávisle na sobě věří nějaké mylné informaci. Efekt dostal Mandelovo jméno poté, co se celosvětově rozšířil omyl o jeho smrti. Zemřel totiž 5. prosince 2013, ovšem pokud byste si vyhledali v internetovém prohlížeči informace o jeho smrti, naleznete nepřeberné množství svědectví lidí napříč celým světem, kteří jsou přesvědčeni, že zemřel již v roce 1980 při osvobození vězení v Jihoafrické republice. Celá řada svědků vypověděla, že sledovala jeho pohřeb v televizi, četla o něm v novinách a prožívala ho právě v roce 1980. 

Zdroj: 100+1G., Wikipedie, Český rozhlas plusNáš region