Ve dnech 27. května -  1. června bude město Zlín opět patřit filmařům a zejména pak dětským i dospělým divákům. Koná se zde už 53. ročník Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež, jenž patří svým zaměřením k nejstarším festivalům tohoto druhu na světě.  

ZLÍN FILM FESTIVAL přinese i letos svým návštěvníkům pestrou nabídku filmového a doprovodného programu. Na své si tradičně přijdou všechny věkové skupiny.
Mezi nejznámější a nejoblíbenější části doprovodného programu patří například Kinematovlak, železniční vůz upravený do podoby projekčního sálu, který po několik týdnů před a po filmovém festivalu „vyváží“ filmy dětem do desítek malých obcí území České republiky.

Dalším tradičním projektem festivalu je Minisalon filmových klapek s jejich následnou dražbou. Projekt generující finanční prostředky pro filmovou tvorbu studentům zlínské filmové školy.

Hlavní festivalové ceny

K hlavním festivalovým cenám festivalu patří už tradičně

  • Zlatý střevíček pro nejlepší hraný film pro děti
  • Zlatý střevíček pro nejlepší hraný film pro mládež
  • Zlatý střevíček pro nejlepší animovaný film pro děti
  • Cena Evropa pro nejlepší první film evropských tvůrců

strevicek

Zlatý střevíček

Trocha historie

První ročník festivalu v roce 1961 se konal přesně 20 let od uskutečnění jiné zlínské filmové přehlídky, kterou byly Filmové žně (nebo též Zliennale). Filmové žně ozdobila svou přítomností většina hvězd tehdejší mezinárodně úspěšné české a slovenské kinematografie. Hlavní program hostilo zlínské Velké kino, ve kterém se promítá dodnes.

s

Velký sál

Významní hosté letošního festivalu

V pondělí budou na červeném koberci přivítány herečky Barbora Poláková, Danica Jurčová, režisér Pavel Jandourek, filmař Miloslav Šmídmajer a také autorské duo podepsané pod legendárním Čtyřlístkem - manžele Němečkovi.

manzelen

manželé Němečkovi

V dalších dnes se projdou po červeném koberci také herečky Jiřina Bohdalová, Markéta Hrubešová a Sandra Nováková, moderátor Marek Eben, herec Arnošt Goldflam a hlavní moderátor ZFF Jan Čenský a herec Jiří Mádl.
Vedle dalších našich hostů: herce Jiřího Dvořáka, režiséra Jiřího Stracha a herce Romana Vojtka bude červený koberec patřit také hostům zahraničím. Představí se Max Hubacher, Anton Thompson Coon, Ben Thompson Coon, Jessika Zeylmaker a Vincenta Bal.

Více informací o jednotlivých dnech, hostech a programu festivalu naleznete na www.zlinfest.cz

Navštivte 53. ročník Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně, místo s jedinečnou historií, kde dochází k propojení dvou pólů filmového světa: diváckého a tvůrčího.

l

poskytnuté fotografie:FILMFEST, s.r.o.

Reklama