Byť to venku zatím moc nevypadá, jaro už je tady. Astronomické jaro začíná dnes ve 12.02 hod. Zima sice pořád bojuje, ale není ji to nic platné. Otěže v rukou drží jaro. Jen by možná mohlo trochu víc prásknout bičem a rozjet se naproti sluníčku.

spring

Jak napsat článek o jaru, když venku je zima a déšť se střídá se sněhem?
Je to jako pohádka o královně Zimě, která se nemíní vzdát trůnu ve prospěch mladého a svěžího Jara. 
Vraťme se ale z pohádky zpátky do reality. A začněme třeba lidovou pranostikou: „Březen, za kamna vlezem, duben, ještě tam budem…“
V tu chvíli přestaneme na březnové počasí nadávat, protože nevíme, co nás čeká ještě v dubnu. Ne nadarmo se tomuto měsíci říká Apríl.

Jak bude

Letos začíná astronomické jaro 20. března, avšak o něco později než v minulém roce. Tehdy začalo v 6.14 hod. ráno, letos to jsou dvě minuty po poledni. Slunce opět protne nebeský rovník a začne stoupat na obloze stále výš. Loňskou jarní rovnodennost jsme si užili, neboť i počasí bylo krásné, letos si budeme muset na pěkné slunečné počasí ještě chvíli počkat.

Včera byla na mnoha místech naší republiky doslova sněhová kalamita. Padal déšť se sněhem, nebo jen sněžilo a to, že je den před jarem, připomínalo snad jen datum v kalendáři.
Dnes by mělo podle meteorologů převažovat hodně oblačnosti, dešťové přeháňky se budou držet jen místy a těžký sníh bude při plusových teplotách tát. Teplota by se měla nacházet mezi 3 až 7 °C, koncem týdne se však opět očekává mírné ochlazení na 1 až 5 °C.
Tak tedy zatím nic moc.
„Jaro, kde jsi?“

Co možná nevíte

  • V Česku jde o jarní rovnodennost, na jižní polokouli je to podzimní rovnodennost.
  • Slunce vychází v tuto dobu přesně na východě a zapadá přesně na západě (ovšem horizont pohledu by musel být v nadmořské výšce 0 m nad Středozemním mořem).
  • Na rovníku přechází Slunce v poledne přes nadhlavník
  • Na severním pólu Slunce vyjde – začíná polární den
  • Na jižním pólu Slunce zapadne – začíná polární noc
  • Data jarní a podzimní rovnodennosti jsou na severní a jižní polokouli opačná.
  • Jarní rovnodennost nastává obvykle 20 nebo 21. března, vzácně může být i 19. března (poslední výskyt roku 1796, příští bude roku 2044)

Březnová rovnodennost v následujících letech

2014 – 20. březen – 17.57

2015 – 20. březen – 23.45

2016 – 20. březen – 5.30

2017 – 20. březen – 11.28

2018 – 20. březen – 17.15

2019 – 20. březen – 22.58

2020 – 20. březen – 4.49

použitý zdroj: www.chmi.cz

Reklama