V roce 1817 bylo kolo poprvé představeno německým vynálezcem Karl von Draisem, ale dovolit si ho mohli jen ti bohatí. Takzvaná drezína se podobala spíše dnešnímu odrážedlu, protože neměla pedály, ani brzdy a vyrobena byla ze dřeva. Až do konce 50. let 20. století se ovšem jednalo o nejčastější dopravní prostředek o překonání malých vzdáleností.

I nyní, po více než 200 letech, je kolo velice oblíbené v mnoha zemích a jinak tomu není ani u nás. Webový magazín WeLoveCycling.cz zrealizoval výzkum týkající se vztahu Čechů právě k jízdě na kole. Výsledky toho průzkumu z roku 2022 ukazují, že v populaci ve věkových skupinách 15 – 65+ je zastoupeno 51 % aktivních cyklistů, kteří se podle autorů výzkumu dají rozdělit do šesti skupin. Jsou mezi nimi například nadšení sportovci, osoby výletující na kole, jedinci využívající kolo jako dopravní prostředek či senioři s elektrokoly. Dále se 15 % lidí označilo za sváteční cyklisty a zbylých 34 % za necyklisty.

jizda-na-kole.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Že u nás na kole jezdí více než polovina obyvatel je velice dobře. Jízda na tomto prostředku je totiž mimo jiné skvělá pro zdravé žíly. Žilní chirurg a primář Žilní kliniky Ota Schütz pro Deník.cz uvedl, že veškerý aerobní pohyb, včetně jízdy na kole či rotopedu, považuje za blahodárný a že se také jedná o skvělou prevenci vzniku trombózy a embolie.

Fyzioterapeut Karel Doležal z Centra lázeňské a rehabilitační péče Reitenberger v Mariánských Lázních pro tentýž deník prozradil, že při jízdě na kole dochází k menšímu tlaku na klouby, než je tomu třeba u běhání, a doporučil ji tedy lidem s kloubními problémy.

Zdroj info: welovecyclingkurzy.czdenik.czct24, wikipedie, žilní chirurg a primář Ota Schütz, fyzioterapeut Karel Doležal, pinterest/germanculture.com.ua

Reklama