Joel Roberts Poinsett „objevil“ divoce rostoucí keř s červeně zbarvenými listeny během své diplomatické mise v Mexiku a zhruba před 200 lety přivezl rostlinu do Spojených států. Dostala jméno poinsettie a v USA si od roku 1852 připomínají den, kdy Joel Poinsett zemřel, jako „Den poinsettie“. Během tohoto svátku se lidé obdarovávají vánoční hvězdou. Jde o gesto přátelství, lásky, omluvy, poděkování, přání všeho dobrého nebo jen tak pro radost.

„Vánoční hvězda je dostupná jen v listopadu a prosinci,“ říká Renata Dlouhá z pražského květinářství Avalanche. „Řadě lidí doma vydrží i napřesrok, ale dosáhnout toho, aby byla stejně krásná jako ze zahradnictví, je dost náročné. Je potřeba ji nejen během roku správně hnojit a zalévat, ale od začátku podzimu také pravidelně zatemňovat až na 14 hodin denně. Jinak se její listeny do Vánoc nezbarví,“ dodala. (Jak se starat o vánoční hvězdu, aby vydržela, jsme podrobně psaly zde.)

Do Evropy se poinsettie dostala poprvé v roce 1804 díky německému přírodovědci Alexandru von Humboldtovi. Od padesátých let minulého století, kdy se německým šlechtitelům podařilo vypěstovat první poinsettie, kterým se dobře dařilo i ve vyhřátých pokojích, jsou poinsettie neodmyslitelnou součástí období adventu a Vánoc. Podle odhadu iniciativy evropských pěstitelů Stars for Europe se jen v Evropě každoročně prodá více než 120 miliónů exemplářů. Další zajímavosti o vánoční hvězdě si můžete přečíst zde.

Foto: Shutterstock

Reklama