KALENDÁRIUM–IN 12. 7. 2005

“Jestliže je úterý, musíme být v Belgii”, tak zní název jednoho trochu ztřeštěného filmu o cestování. Dnes je úterý a ať už dnes musíte být, kde chcete, přejeme vám hezký den.
Datum v kalendáři zní - 12. července 2005, svátek dnes slaví Bořek a my přejeme vše nejlepší; a abychom nezapomněli, máte-li doma kočku Brigitu nebo psíka jménem Boy či fenku Kim, pak i jim k dnešním jmeninám gratulujeme!!!

12. července 1970

se podařilo Thoru HEYERDAHLOVI přeplout Atlantik na svém člunu Ra II vyrobeném z papyrů. Chtěl názorně předvést možnost egyptského vlivu na staré americké civilizace.

Narozeniny:

69.

narozeniny slaví Jan NĚMEC - český filmový režisér
(* 12. 7. 1936 Praha)

Studium DAMU zakončil J. Němec krátkým hraným filmem Sousto (1960) a tímto filmem hned zaujal odbornou kritiku a získal s ním řadu mezinárodních ocenění. Profesionální kariéru začal ve Filmovém studiu Barrandov jako pomocný režisér.
Díla: dokumentární film Paměť našeho dne, Démanty noci, za který byl oceněn Velkou cenou na festivalu v Mannheimu 1964. Povídka Podvodníci, O slavnosti a hostech, Mučedníci lásky. Němec točil i filmy dokumentární (Strahovské události) a hudební (pro rakouskou televizi středometrážní portrét Karla Gotta Řeknu to písní a respektive písničky Marty Kubišové, se kterou se oženil).
Po invazi a následující normalizaci v roce 1974 emigroval nejprve do SRN, později do USA, kde pokračoval v tvorbě především krátkých filmů. Po návratu do vlasti natočil roku 1990 film V žáru královské lásky a navázal i umělecký kontakt i se svou někdejší manželkou, zpěvačkou Martou Kubišovou. Němcův nejnovější film – Krajina mého srdce.


68. narozeniny slaví Bill COSBY - americký herec
(* 12. 7. 1937, Filadelfie, Pensylvánie, USA)

Možná vás překvapí, že tento nezaměnitelný americký komik v mládí strávil čtyři roky u námořnictva jako profesionál. Po odchodu do civilu v roce  1960 korespondenčně dokončil středoškolské vzdělání a na fotbalové stipendium absolvoval Temple University of Massachusetts. V 70. letech se znovu vrátil do školy a vystudoval učitelství na University of Massachusetts. Začínal jako komik v nočních klubech a začal vydávat komediální gramofonová alba, za něž v 60. letech získal celkem šest cen Grammy.

V roce 1964 se stal prvním černým hercem, který dostal hlavní roli v TV seriálu. Spolu s Robertem Culpem vytvořili úlohy amerických agentů v úspěšném dobrodružném seriálu Já špion (tři ceny Emmy). Stal se hvězdou vlastních komediálních seriálů The Bill Cosby Show a The New Bill Cosby Show.

Kromě toho často hostoval v dalších komediálních seriálech a také účinkoval v řadě TV speciálů. V 80. letech se stal jednou z nejpopulárnějších TV hvězd seriálem The Cosby Show a The Cosby Mysteries.
Ve filmu účinkuje pouze ojediněle, nejvýrazněji v sérii akčních komedií herce a režiséra Sidneyho Poitiera. Od pol. 60. let nahrál téměř dvacet komediálních gramofonových desek, z nichž získaly cenu Grammy několik let po sobě alba Bill Cosby Is a Very Funny Fellow... Right! (1964), I Started Out as a Child (1965), Why Is There Air? (1966), Wonderfulness (1967), Revenge (1967) a To Russell My Brother Whom I Slept With (1969). Skvělý byl i v u nás vysílané černé komedii Můj táta je duch.

Je autorem autobiografických knih Důvtip a moudrost Tlustého Alberta, Cosbyho osobní průvodce k výuce tenisu, Otcovství, Dětství a Čas letí. Od 1964 je jeho manželkou Camille Hanksová, s níž má pět dětí (Erika, Erinn, Ensa, Evin a Ennis).


35.
narozeniny slaví Jaason SIMMONS – australský herec
(* 12. 7. 1970)


27.
narozeniny slaví Vašek JELÍNEK – zpěvák a ex-Lunetic
(* 12. 7. 1978)

Narodili se 12. července:

160. výročí narození - George EASTMAN - význačný muž fotografie
(* 12. 7. 1854)

Proslul prvním ručním fotoaparátem na film Kodak, který začal masově vyrábět v roce 1888 ve svém rochesterském podniku.

142.

výročí narození - Leon C. A. CALMETTE - francouzský mikrobiolog, objevitel séra proti hadímu uštknutí, diagnostického testu a preventivního očkování kojenců proti TBC.
(* 12. 7. 1863)

97.

výročí narození - Alois HUDEC - český sportovní gymnasta
(* 12. 7. 1908 Račice, + 27. 1. 1997)

Sport provozoval v podstatě jako amatér, a navíc ještě tělesně handicapovaný. Na mistrovství světa v roce 1931 v Paříži získal zlaté medaile na kruzích, na hrazdě, na bradlech, ve šplhu a za celkové vítězství. Po návratu ho nadšení příznivci odnesli na ramenou z Václavského náměstí až k Tyršovu domu. Zřejmě nejcennější medaili vybojoval na OH v Berlíně 1936 – zlato ve cvičení na "svém" nářadí - na kruzích. Ještě ve svých 39 letech zvítězil v New Yorku (1947) v utkání USA - Československo.

Opustili nás 12. července:

158.

výročí úmrtí - František Ignác Kassián HALAŠKA (Franz Ignatz Cassian HALLASCHKA) - moravský osvícenský přírodovědec, matematik, fyzik a astronom
(* 10. 7. 1780 Budišov, + 12. 7. 1847 Praha)

V Brně založil Halaška první hvězdárnu a opatřil ji potřebnými přístroji. Roku 1814 přešel do Prahy na univerzitu jako profesor fyziky (do 1832). Tato doba byla také vědecky nejplodnější částí jeho života.
V roce 1834 byl povolán do Vídně, kde působil jednak jako rektor vídeňské univerzity, jednak jako vládní rada dvorské studijní komise s dohledem především na přírodovědně zaměřené školy. Jeho přičiněním v úřadu získaly jak Brno, tak i Praha nové fyzikální kabinety.
Roku 1838 se stal proboštem ve Staré Boleslavi a zemským českým prelátem. V roce 1844 se vrací do Vídně, neboť byl jmenován dvorním radou.
Ve všech úřadech a funkcích, které zastával, se snažil, aby z jeho působení měla užitek nejen jeho země, ale především všichni, kdo dychtili po poznání.

73.

výročí úmrtí - Tomáš BAŤA - český podnikatel
(* 3. 4. 1876 Zlín, + 12. 7. 1932 tamtéž)

Jeden z nejvýznamnějších českých podnikatelů zakladatelského významu se vyučil u svého otce obuvníkem. V roce 1894 založil ve Zlíně obuvnický závod, který svého největšího rozmachu dosáhl až v Československu. Začal zavádět moderní zásady řízení a organizace práce: mimo jiné pásovou výrobu, samostatně účtující výrobní jednotky, prémiový systém a podíl zaměstnanců na zisku. Nezanedbatelná byla i funkce dobré reklamy. Československo pak zásluhou Baťových závodů dosáhlo světového prvenství ve výrobě obuvi.
Baťa však podporoval i další aktivity včetně umění, jak o tom svědčí mimo jiné výstavba filmových ateliérů, kde vznikaly vedle reklamních i první české kreslené filmy.

Po smrti Tomáše Bati při leteckém neštěstí se řízení závodů ujal nevlastní bratr Jan Antonín Baťa. Po skončení 2. světové války byly závody v Československu zestátněny.
Baťovo okřídlené heslo: Náš zákazník - náš pán!

60.

výročí úmrtí - Kamil ROŠKOT - český architekt a urbanista
(* 29. 4. 1886 Vlašim, + 12. 7. 1945 Paříž)

Stylově vycházel z klasicizující moderny, přibližující se purismu. Vedle obytných domů v Bubenči byl autorem Československého pavilonu na výstavě v Miláně (1926 až 1927), v Chicagu (1933) i v New Yorku (1939 - spolu s architektem, scénografem a návrhářem nábytku Antonínem Heythumem). Od Roškota pochází i úprava hrobky českých králů v katedrále sv. Víta (1934-35). Navrhoval také architektonickou podobu zdymadla ve Vraném nad Vltavou (1931).
V urbanistických řešeních se Roškot snažil ztvárnit městské celky do ideálních geometrických formací; zúčastnil se mimo jiné i soutěže o zástavbu Letné (1928).

30.

výročí úmrtí - Ladislav FIKAR - český lyrik, překladatel a divadelní kritik
(* 29. 6. 1920 Samotín u Havlíčkova Brodu, + 12. 7. 1975 Praha)

Ladislav Fikar bývá spojován s vystoupením autorů kolem Mladé fronty (kde vedl divadelní rubriku), kteří veřejně vystoupili na podzim 1947 pod označením "dynamoanarchisté"; patřil k nim dále Jaromír Hořec, František Listopad, Eduard Petiška a jiní. Pracoval jako redaktor, později šéfredaktor, v Čs. státním filmu. Jeho nejvýznamnější básnickou sbírkou zůstala kniha Samotín, kterou uveřejnil již v roce 1945, ale dvacet let se k ní vracel, takže roku 1967 vyšla v podstatně rozšířeném vydání znovu. Jedná se o jeden z nejvýznamnějších lyrických debutů v moderní české poezii.

Víte snad o nějakém výročí narození, úmrtí, zajímavé či významné události s dnešním datem, kterou se nám nepodařilo vypátrat? Nenechávejte si to pro sebe a napište nám, ať můžeme náš archiv postupně rozšiřovat. Předem pěkně děkujeme!

A ještě něco – pokud právě dnes slavíte svátek (máme tu i chlapy, že ano?:-)))) nebo narozeniny, přejeme i vám VŠECHNO NEJLEPŠÍ!!!

        
Reklama