Čtyři roky a tři měsíce, 38 zúčastněných států, tři kontinenty, všechna světová moře. Deset milionů mrtvých vojáků a osm a půl milionu zabitých civilistů, 21 milionu zraněných. To je jen malý výčet čísel, které přinesla první světová válka, od jejíhož konce uplynulo 91 let. Právě 11. listopadu 1918 bylo podepsáno příměří.

První celosvětový válečný konflikt vypukl 28. července 1914, kdy Rakousko-Uhersko, podporované Německem, vyhlásilo válku Srbsku. Záminkou se stal atentát na následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda d'Este v bosenské metropoli Sarajevu.

Válka, v níž se objevily též novinky z bojové techniky jako tanky, samopaly, plamenomety, bombardéry, ponorky a dokonce i chemické zbraně, zásadně změnila politické uspořádání Evropy. Rozpadly se monarchie (Rakousko-Uhersko, osmanská říše…) a místo nich vznikla řada nových menších států (Československo, Maďarsko, Polsko, Rakousko či pozdější Jugoslávie). Odzvonilo i koloniálním říším. Německo se dočkalo územních ztrát, odebrání kolonií.

Po čtyřech letech a čtyřech měsících přineslo světu mír jednání, které proběhlo v železničním vagonu v lese na stanici Rethondes u Compiegne. 11. listopadu brzy ráno se sešly delegace vedené německým státním tajemníkem Matthiasem Erzbergerem a francouzským vrchním velitelem maršálem Ferdinandem Fochem, aby byl v 5.05 hodin podepsán dokument zajišťující příměří na frontách od 11 hodin téhož dne.

Eva Soukupová

Posílejte mi dnes příběhy a fotky o své příbuzenské podobnosti. Máte bratra, který vám z oka vypadl? Dědečka? Bojíte se, že jednou vaše děti budou po vašich rodičích? To všechno mě zajímá! Vaše strachy, radosti i humorné historky, ideálně doložené fotkou, anebo naopak vaše fotky a fotky vašich příbuzných doložené krátkým komentářem, čekám pod heslem „Pribuzenska podoba“ na e-mailu: redakce@zena-in.cz. Nejlepší příspěvek oceníme malým dárkem!


P) Mim při výkonu své profese v cirkuse.

Reklama