Připravil jsem pro vás šifru, která již jednou byla použita. Jsem zvědavý, kolik z vás si dá práci a dospěje zdárně k výsledku.

Dnešní šifra je prokazatelně nevyluštitelná bez znalosti klíče. Ten klíč vás nechám hledat. To hledání samé je cestou k vyluštění dnešní šifry.

Zkuste se zamyslet, zasnít. Na rozluštění této šifry velmi záleží. Bez ní se mnoho lidí ocitne v nebezpečí. Tak vzhůru do toho.

Prozradím vám tři data.  Všechny se váží k osobě, která má s tou šifrou hodně společného. První je datum 3. 4. 1890, ačkoliv někde se píše i 4. 4. 1890. Druhé datum je zcela jasné.  7. 2. 1960. A tím třetím, je letopočet. Rok 1917.

Tahle data ukazují na osobu, jehož celé jméno je tentokrát klíčem k jeho vlastnímu patentovanému šifrovacímu postupu.

Klíč je tedy znám. Jen bych vás upozornil, že ne vždy všichni píší vše. Takže v tomto případě je lepší vícekrát měřit, než řezat.

A nyní k věci.

Tady máte zašifrovanou otázku:

rmarwamxmgidpcxjnervxhiqoewntuczkgfeitnot

vmamljfykpnpahlmpjdbbolilpfdiluworxui?

Na dva řádky je otázka rozdělena, aby se vešla do stránky. Zakódováno je to jako jednolitý text bez mezer mezi slovy, bez háčků a čárek a otazník na konci, k šifře nepatří…


Odpověď na otázku vložte do odpovědního boxu:

SEM : ODPOVĚDNÍ BOX : MES

Dále vás žádám, abyste si pod tímto článkem nenapovídaly, neradily, nedávaly do ní odpověď na otázku. Prostě, abyste nekazily zábavu těm, co si chtějí na řešení přijít samy…

Odpovídat můžete do zítřka, tedy do pátku 24. ledna do 8.00. Správné řešení přinesu krátce poté a kolem poledne zveřejním všechny nicky, co odpovědí správně.

Přeji příjemnou zábavu

Reklama