Dnes má svátek Žofie, věrná družka tří ledových mužů, Pankráce, Serváce a Bonifáce. Jméno dříve časté, dnes jen vzácně užívané. Dejme si víno s Žofií, nositelkou mnoha jarních pranostik.

Ledoví světci

Žofie vlastně doplňuje ne trojici, ale „čtveřici“ ledových mužů, světců, jejichž svátky připadají na 11. – 15. května. Jsou to Mamertus, Pankrác, Servác a Bonifác. Ledoví jsou označeni podle chladného počasí, které se většinou dostavuje kolem poloviny měsíce května.

Skutečným prvním ledovým mužem je biskup Mamertus uctívaný 11. května. Narodil se poblíž Lyonu a roku 461 byl zvolen biskupem ve francouzském městě Vienne.

Po něm následuje Pankrác, který se narodil okolo roku 290 v maloasijské Frýgii v rodině Římana, ale vychován byl jako křesťan. Byl sťat 12. května roku 304 za vlády císaře Diokleciána, proslulého pronásledovatele křesťanů.

Třetím ledovým mužem je biskup Servác uctívaný 13. května. Údajně se narodil ve 4. století v Arménii. Po 37 let byl biskupem v belgickém Tongernu, odkud uprchl do nizozemského Maastrichtu, kde 13. května roku 384 zemřel.

Posledním z řady je Bonifác z Tarsu, který se narodil snad ve 3. století v Římě. Původně byl pohanem, ale přijal křesťanskou víru a proto byl také sťat. Podle jiné legendy byl prý usmrcen ve vroucí smůle. Je uctíván 14. května.

Za těmito svatými pak následuje mučednice Žofie římská, která se narodila ve 3. století v Římě. Za vlády císaře Diokleciána byla pro svou víru také sťata. (asi v roku 305) V roce 846 pak byly na příkaz papeže Sergia II. její ostatky přeneseny do kostela svatého Martina di Monti v Římě a uloženy pod hlavní oltář. K Žofii se lidé modlili, aby ochránila plodiny před pozdními mrazy. Žofie Římská je uctívaná dnes - 15. května.

Podle pranostik jsou ledoví muži světci, kteří příliš nesvědčí vinné révě, protože mrazy přicházející v těchto dnech mohou spálit vinice. Po nich následující svatá Žofie, by to pak měla všechno zachránit.

zofie

Dále se také v pranostikách dočteme:

  • Pankrác, Servác, Bonifác jsou ledoví muži a Žofie je jejich kuchařka
  • Žofie vína upije
  • Svatá Žofie políčka často zalije

Po chladných dnech totiž často následuje ještě vlna dešťů.
Pro naše předky to byly velmi obávané dny, protože mohly nepříznivým počasím zničit velkou část úrody ovoce a vína.
Žofinka však naštěstí takovou sílu nemá a spíš jen prolije naši zahrádku menší konvičkou. A věřme, že ji k tomu bude konečně svítit a hlavně i hřát… sluníčko :)

Jméno Žofie

Nositelka tohoto jména to nemá v životě jednoduché. Jak jí byl život nastartován, takovou cestičkou většinou jde, byť tuší, že to není správné. Nemá však dostatek síly a odvahy k velké změně. Bojí se.
Pokud i tu sílu ke změně v sobě najde, chvíli je šťastná, ale stejně se nakonec vrátí zpět a odevzdaně trpí až do konce.
V lásce ji také moc štěstí nepřeje, má povětšinou partnera, který své city k ní nijak neprojevuje. Ona to ale snáší trpělivě a navenek se tváří spokojeně.
Je to prostě taková mučednice. V historii i v realitě.

Použitý zdroj: www.spirit.cz a www.katolicka-kultura.sweb.cz

 

Reklama