Čtvrtého prosince se řežou Barborky. Což samozřejmě neznamená, že by byly dívky tohoto jména bity, ale že si nezadané dámy mají nařezat větvičky třešně (v některých oblastech též višně a slivoně, ale dobře prý poslouží i zlatý déšť) a umístit je do vázy. Pokud větvičky do Vánoc vykvetou, bude se dívka do roka vdávat. Lepšího účinku dosáhnete tehdy, pokud budete každodenně barborku zalévat vodou přinesenou v ústech.

Vábnička na chlapy
Podle jiné tradice se dívka vdá za tolik měsíců, za kolik dní od uříznutí barborka vykvete. A pokud nevíte, kterého si vzít, můžete uříznout větviček více a pojmenovat je po chlapcích – která vykvete první, toho chlapce si vemte. A kvítek z barborky nošený ve výstřihu k vám prý žádaného muže spolehlivě přivábí.

Pozor na Barborky!
Řezání barborek se natolik vžilo, že se na snítky vypravují i ženy vdané či celé rodiny. Měly by si však dávat pozor – po lesích v tomto čase bloudí Barborky – panny oděné v bílém, s vlasy do tváře a s věnečkem na hlavě. Někdy tlučou do dveří a oken větvičkami. Nejsou však příliš nebezpečné a v některých krajích dokonce přinášejí dárky dětem. Lidé při této příležitosti zpívají písně o životě a umučení sv. Barbory.

Čpavkový trik
Pokud se bojíte, že vám barborka nevykvete, můžete se prý pojistit tím, že do vody přidáte pár kapek čpavku. Tak vám větvičky zaručeně vykvetou. Pokud to samozřejmě s čpavkem nepřeženete – to by asi vykvetli spíš sousedi.

Magická třešeň
A proč je svátek svaté Barbory vůbec spojován s tímto zvykem? Jedná se pravděpodobně o spojení Barbořina patronátu nad dívkami a toho, že jedním z jejích atributů je palmová ratolest. V našich končinách však palmy nerostou, a tak byl tento symbol radosti nahrazen kvetoucí snítkou třešně. Třešeň je totiž v keltské tradici spojována s bílou magií. Pro křesťany zase její květy symbolizují panenství a její plody jsou rajským ovocem, které Eva propašovala při vyhnání z Ráje.

Sv. Barbora se narodila na počátku 3. století v Nikomedii v rodině bohatého kupce. Otec byl zapřísáhlým nepřítelem křesťanů. U domu nechal vybudovat luxusně zařízenou věž, do které svou krásnou dceru zavřel, aby jí od uchránil od všech svodů. Jeden ze sloužících Barboru obrátil na křesťanství. Když se to dozvěděl její otec, odevzdal ji do rukou soudce. Ten ji nechal mučit, aby ji tak donutil zříci se víry, ale ona nepodlehla. Nakonec ji sťal její otec. Je patronkou proti náhlé a nenadálé smrti, ochránkyní horníků, kameníků, dělostřelců, hasičů, slévačů zvonů, kovářů a dalších oborů lidské činnosti. Je také přímluvkyní zajatců, dívek a pomocnicí v nouzi. Bývá zobrazována s věží, v níž byla vězněna, a někdy s palmovou ratolestí.

Breptavá Bára
Samo jméno Barbora (také Barbara či Varvara) ovšem není zrovna lichotivé – pochází z řeckého slova barbaros, které označovalo cizince, a to proto, že brebentí a breptají tak, že jim není rozumět. Barbora je tedy ta, která pořád breptá a brblá.

Půjdete letos řezat barborky? Nebo už jste byla za úsvitu, podle staré tradice? A věříte, že Vám jejich květ přivábí ženicha, nebo už partnera máte? Nebo jste naopak tuto tradici nikdy nedodržovala? A znáte nějakou Barboru? Líbí se Vám tohle jméno?

Reklama