zatímco dřív, se jedlo to, co dala příroda. Dnes koupíme prakticky všechno, ovšem mnohdy se to nedá jíst. O tom je přesvědčena čtenářka s nickem Simič. Souhlasíte s ní?

Hezký den všem mlsným „hubám“. Neznám dítě (dokonce ani dospělého), které by nemělo rádo sladké. Já mlsala vždy, za všech okolností a všechno, co bylo sladké. Musím ale uznat, že za těch „komančů“ mi chutnalo jaksi víc. Sladkosti byly dobré, řekla bych, že i kvalitnější. Čokoláda chutnala jako čokoláda a ne jako hnědé bláto, zmrzlina byla z mléka, nikoliv z obarvené vody, oplatky se rozplývaly na jazyku a nepáchly umělotinou jako dnes. Dnes koupíme prakticky všechno, ovšem mnohdy se to nedá jíst. Zelené trpké banány, rajčata a papriky bez vůně a chuti, vodnaté salámy, přesolená šunka...Ale všechno má krásný barevný lákavý obal, který je na tom výrobku asi nejkvalitnější. No nic, musela jsem si ponadávat, protože už jsem si pořádně dlouho na ničem dobrém nepochutnala.

 Jako dítko jsem milovala jakoukoliv čokoládu. Ať už na vaření, nebo mléčnou, s oříškami, se želé. Dlouhá léta jsem sbírala obaly od všech možných sladkostí, hlavně obrázky, které v sobě měly žvýkačky BAJO.Pamatuji se, jak jsme si je s ostatními dětmi vyměňovali.Také jsem milovala větrovou žvýkačku SEVAK. Nezapomenu na karlovarské oplatky, které nám vozila teta z lázní, sušenky VESNA a DALIDA, malinké čokoládly od Orionu, Bonbony o Sfinx, ledňáčky, jahodovou a meruňkovou dřeň, výborné ovocné sirupy, dětské pudinky, termixy, jogurty ve skle, Granko, které jsem ujídala přímo z krabice polévkovou lžící...Dobroty, které znají dnešní děti jen z vyprávění. Připadá mi, že dřív se jedlo to, co dala příroda. Dnes se jí to,co vyrobí chemická laboratoř. Svým dětem sladkosti pečlivě vybírám, ale ne vždy se mi to daří uhlídat. Mně osobně spousta dnešních cukrovinek nechutná. Věřte mi, že bych šla na nákup do „komunistického“obchodu raději, než do Kauflandu!

Vaše Simič.

Milá Simič, no, nevím, jestli by se vám líbilo, kdybyste se najednou ocitla v době svého dětství. Možná máte v mnohém pravdu, ale zřejmě bychom byly zděšeny

Text nebyl redakčně upraven

Reklama