Když pračka začala prát, tak jsme se všichni, včetně sousedů, před ní shlukli a stali se svědky, jak se barevné prádlo převaluje sem a tam. Kam se na to hrabala detektivka v televizi nebo nějaká estráda či jiná pochybná show! Panečku, prádlo, které se kroutilo ze strany na stranu, to byl biják, to byla podívaná! A ještě k tomu ten zázrak, že voda odnikud nevytéká, takový zážitek si mohl nechat ujít jen naprostý ignorant, hňup nebo světaznalý člověk, který všude byl, všechno zná a všechno, tedy i automatickou pračku, viděl. Copak o to, že nevyteče, ale ona se dokonce i sama ohřeje!

Roky utíkaly a pračka odešla na věčný odpočinek. Místo ní přišly na své místo jiné výstavní kousky, ale braly jsme je jako jistou samozřejmost. Už jsme nábožně nezírali do bubnu ani na to, jak se prádlo hýbe sem a tam. Programátor už pro nás nebyl nezvladatelný a neovladatelný rébus, ale něco známého, i když, pravda, ve chvíli poruchy stále nevyzpytatelného. To platí bohužel stále.

Dnes si život bez automatické pračky asi už ani neumíme představit. Mimoděk si na ni vzpomenu pokaždé, když se dívám na pohádku O Popelce, a to při scéně, jak prokřehlá Popelka máchá prádlo v ledové vodě. Jak by se asi život Popelky změnil, kdyby otočila knoflíkem sem a tam, a pračka by si poradila za ni? Možná by měla víc volného času, ale zase by nebyla taková, jaká je, a jakou ji milujeme.
Ale protože jsou to jen spekulace, co by kdyby, a ty do pohádek zrovna tak jako automatická pračka moc nepatří, tak se raději vraťme do každodenní reality.

Automatická pračka stojí v koupelně nebo na jiném svém místě, a nikdo už nepřemýšlí o tom, jak je možné, že se prádlo pere samo, kdo vlastně automatickou pračku vymyslel, jak to dlouho trvalo, než přišel na svět první prototyp a kolik se jich vlastně na celém světě od té doby vyrobilo.

Valcha, která pomáhala našim babičkám, stojí zapomenuta kdesi na půdách nebo v muzeích. I když, po pravdě řečeno, není to tak dávno, co se má tchýně sháněla po valše. Vnuci měli v létě tak špinavé ponožky, že se bála, že by jí to pračka "nevzala". A věřte, byl to problém, valchu sehnat! Mnohem větší, než vybrat si automatickou pračku přesně na míru, která ladí s barvou interiéru a splňuje řadu dalších náročných kritérií.

A když už jsme tak u toho, víte, kdy vůbec byla vyrobena první automatická pračka? Podle dostupných pramenů to bylo v roce 1937 v Americe. Asi vypadala úplně jinak než krasavice, která za nás pere prádlo dnes, ale nebýt téhle prababičky, tak bychom dnes neměly doma tak skvělou pomocnici.

Reklama