Šátkový den, to je 40 tisíc skautů se šátkem kolem krku!

Dnes, 24. dubna můžeme v ulicích měst, v autobuse, v práci, ve školách i jinde potkávat lidi s šátkem kolem krku. Šátek je symbolem 40 milionů skautů na celém světe, kteří 24. dubna mají svůj svátek. Jejich patronem je sv. Jiří.

Šátek na krku bude mít třeba Martin Bursík, nebo členové Skautského parlamentního klubu jako Tomáš Kvapil, Petr Bratský a další. Svůj skautský šátek nosili také známé osobnosti, jako např. bývalý prezident Václav Havel, herečka Anna Geislerová, americký spisovatel Robert Fulghum a mnozí jiní.

Před 100 lety sv. Jiří jako patrona všech skautů vybrat zakladatel skautingu Robert Baden‑Powell. Jeho symbolický význam spočívá v boji dobra se zlem a hodnotách, které sv. Jiří zastával: čestnost, pravdu, pomoc druhým a rytířská ctnost.

„Čeští skauti jej budou slavit společně – ukážou, že jsou všude mezi lidmi – se šátkem kolem krku napříč republikou. Skauting nepřináší jen hry, sporty, dovednosti a  morální hodnoty, ale  svým mezinárodním rozměrem také pomáhá v poznávání nových přátel napříč národy, náboženstvími i etnickými skupinami. Na mezinárodních setkáních vznikají osobní přátelství na celý život, prohlubuje se vzájemné pochopení a skauti tam mají možnost prožít hluboké zážitky. Takovým setkáním je i letošní letní Jamboree v Anglii,“ říká Josef Výprachtický, místostarosta Junáka.

Reklama