Dnes rozhodně nezapomeňte zvednout oči k obloze. Odehraje se na ní vzácný přechod Merkuru před Sluncem. Úkaz viditelný nad územím České republiky v téměř celém průběhu nastává průměrně 13krát za století.

K pozorování je však třeba přistupovat obezřetně s ohledem na bezpečnost, neboť nechráněný pohled na Slunce s Merkurem může vážně poškodit zrak. Z toho důvodu zvou širokou veřejnost na pozorování raritního jevu desítky vhodně vybavených hvězdáren na celém území Česka.

Přechod Merkuru před Sluncem nastává, když se Merkur na své dráze ocitne mezi Sluncem a Zemí. Na několik hodin tak můžeme spatřit malý tmavý kotouček planety, s úhlovým průměrem pouhých 12 úhlových vteřin, jak se pomalu přesouvá před slunečním diskem. Protože dráha Merkuru je skloněna od ekliptiky (roviny zemské dráhy) o přibližně 7° a Slunce na obloze zabírá jen půl úhlového stupně, planeta se před slunečním diskem z pohledu pozemského pozorovatele ocitne jen zřídka

Kdy je ten nejlepší čas

Úkaz vždy trvá několik hodin a je pozorovatelný jen z té části Země, kde je Slunce zrovna nad obzorem. Dnešní přechod Merkuru uvidíme v téměř celém průběhu v odpoledních hodinách a celkově v Česku potrvá přes 7 hodin. Vše začne vstupem Merkuru před levý okraj slunečního disku okolo 13 hodin 12 minut SELČ.

merkur

Zdroj foto: EAI/Petr Horálek

Maximální fáze úkazu, při níž bude Merkur nejblíže ke středu slunečního kotouče, nastane v 16 hodin 56 minut SELČ. Slunce s Merkurem zapadá na našem území několik minut před závěrem úkazu, který nastane ve 20 hodin 42 minut SELČ. Kdo se  však za úkazem vydá za severozápadní hranice České republiky,  například do Německa,  uvidí jej v celém průběhu.

Pozor na oči

Merkur je úhlově tak malý, že je třeba použít na jeho spatření před Sluncem dalekohled. Při pozorování úkazu je však třeba maximálně dbát na bezpečnost, neboť nechráněným pohledem do Slunce se vystavujete trvalému poškození zraku. Přistupuje se k němu s naprosto stejnou obezřetností i metodami jako při sledování částečného zatmění Slunce nebo slunečních skvrn.

Slunce s Merkurem si můžeme buďto promítnout pomocí čočkového přístroje na bílou plochu a sledovat, jak se pomalu pohybující planeta postupně v průběhu několika hodin posouvá od jednoho okraje slunečního kotouče k druhému. Nebo lze na Slunce namířit dalekohled vybavený bezpečným filtrem před objektivem a sledovat úkaz přímo.

Na přímé pozorování dalekohledem je nutné vždy použít bezpečný filtr. Bez jeho použití nestačí ani jakékoliv procento výskytu oblačnosti a hrozí trvalé poškození zraku.

Více informací, jak správně a bezpečně pozorovat Slunce, najdete na stránce www.astro.cz/bezpecne-pozorovani-slunce.

Na pozorování úkazu bezpečnými metodami zvou na celém území České republiky desítky hvězdáren a dalších vědecko-popularizačních institucí. Na hvězdárnách se kromě pozorování velkými přístroji můžete těšit i na doprovodný program. Seznam hvězdáren a dalších pozorovacích stanovišť najdete na www.astro.cz/merkur2016-cesko.

Uvidíte jej i online

Hvězdárna Valašské Meziříčí bude rovněž zajišťovat přímý internetový přenos úkazu prostřednictvím slunečních dalekohledů přes speciální úzkopásmové filtry. Přenos budete moci sledovat na stránkách pozorovanislunce.eu/transit-merkuru.

Reklama