Jste pověrčivé? Myslíte, že pátek třináctého je nešťastný den? Ale jak k tomu chudák tento den přijde? Stejně tak by mohl být nešťastný přece i čtvrtek dvanáctého.

Asi nemohl, poněvadž právě na Velký pátek byl Ježíš Kristus ukřižován a při Poslední večeři Páně sedělo u stolu třináct lidí. Třináctý byl Jidáš, který Krista zradil.

posledni

Poslední večeře Páně

Další indicií, týkající se této pověry, je také datum 13. října 1307. Byl zrovna pátek a francouzský král Filip IV. Sličný začal s krutým pronásledováním a zatýkáním templářů. Od tohoto dne následovníci templářů považovali pátek třináctého za ďábelský a nešťastný den.

Stejně tak se tohoto data drží zuby nehty i filmaři. Zda znají původ toho, proč by měl být pátek třináctého nešťastný, to nevím, každopádně každý režisér a scénárista si to vysvětluje po svém.

Pátek třináctého

Pátek třináctého může být pro někoho naopak i dnem šťastným. Je spousta párů, které si právě v tento den, třeba jen tak z recese, řeknou své ANO. Také se v tento den, jako v kterýkoliv jiný, narodí spousta dětí. To je přece to největší štěstí... a tyto děti mohou být vlastně pyšně, že se narodily v tak neobyčejný den.
Anebo obyčejný?

kalendar

Pozn. na závěr

Tento rok bude pátek třináctého ještě v měsíci dubnu a červenci. Tak ho prožijte šťastně.