KALENDÁRIUM–IN 9. 8. 2005


Přejeme všem hezké úterý s datem 9. srpna 2005. Dnešní jmeniny si užijí pánové všech druhů - dvounožec Roman, kocour Howard a pes Akar. Přejeme všechno nejlepší!!!

Dnes máme Mezinárodní den původního obyvatelstva (od roku 1994 na základě rozhodnutí OSN).

66.

narozeniny slaví Eva PILAROVÁ - česká zpěvačka
(* 9. 8. 1939 Brno)

Studovala zpěv na Janáčkově akademii múzických umění, v letech 1960-62 a 1964-65 účinkovala v divadle Semafor, kde se uplatňovala hlavně v písních J. Šlitra a J. Suchého. Vydala řadu desek u Supraphonu, několik titulů jí také vyšlo v zahraničí. Přínos Evy Pilarové je hlavně v jejím dokonalém skloubení perfektní interpretační techniky a mimořádného hlasového rozsahu se zcela přirozeným cítěním swingu a populární hudby vůbec. Účinkovala ve filmu Kdyby tisíc klarinetů (1964). Je také známá jako autorka několika kuchařek a propagátorka racionální výživy. Vyučuje na pražské hudební konzervatoři.


63.

narozeniny slaví Karol SIDON - pražský a zemský rabín, česky píšící židovský prozaik, dramatik, publicista a scenárista
(* 9. 8. 1942 Praha)


62.

narozeniny slaví František NĚMEC - český herec
(* 9. 8. 1943 Sezimovo Ústí)

Ačkoli Němcovou doménou je bezesporu divadlo, náleží k úspěšným filmovým a TV hercům (Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny, Koncert na konci léta, Muž na radnici, Nemocnice na kraji města, Muž v pozadí…


61.

narozeniny Sam ELLIOTT – americký herec
(* 9. 8. 1944 Sacramento, Kalifornie, USA)

Bratři Sackettové, Divoké časy, Stínoví jezdci, Rychlý a mrtvý, Kovboj Conagher (nominace na Zlatý glóbus 1992), Konec Divokého západu (nominace na cenu Emmy 1995 a na Zlatý glóbus 1996), Plavčík Maska (režie P. Bogdanovich), Stezka zoufalých, Tombstone, Expert, Big Lebowski, Hi-Lo Country, Butch Cassidy a Sundance Kid, Dědictví, Vražda v Texasu, Neviditelní jezdci…


55.

narozeniny slaví ANÉMONE – francouzská herečka
(* 9. 8. 1950 Paříž, Francie)


48.
narozeniny slaví Melanie GRIFFITH – americká herečka
(* 9. 8. 1957 New York City, USA)

Je dcerou pozemkového makléře Petera Griffithe a bývalé modelky a herečky Tippi Hedrenové, která se proslavila hlavními rolemi rolemi v psychothrillerech Alfreda Hitchcocka Ptáci (1963) a Marnie (1964). Pracovala jako modelka a své půvaby odhalila mj. na stránkách Playboye. Od pol. 70. let začala účinkovat v TV a ve filmech, ale pozornost na sebe poutala spíš svými milostnými aférami a problémy s alkoholem a drogami než vlastními hereckými kreacemi. 1981 prodělala autohavárii a po rekonvalescenci absolvovala odbornou hereckou průpravu u Stelly Adlerové, Harryho Mastrogeorgea a Sandry Seacatové v New Yorku.
Filmy: Body Double, Něco divokého, Podnikavá dívka (Zlatý glóbus 1988 a nominaci na Oscara 1988), Psychopat ze San Francisca, Jedna navíc …
Slavní manželé - Don Johnson, Antonio Banderas.


42.
narozeniny slaví Whitney HOUSTON americká zpěvačka
(* 9. 8. 1963 East Orange, New Jersey, USA)

Je dcerou gospelové zpěvačky Cissy Houstonové, někdejší členky soulové skupiny Sweet Inspirations (zpívala doprovodné vokály Elvisovi Presleymu a Arethe Franklinové) a sestřenicí známé zpěvačky Dionne Warwickové. Od útlého dětství zpívala v kostele a v jedenácti letech se uplatnila v gospelovém souboru The New Hope Baptist Junior Choir.
Za svou pěveckou činnost zatím získala mj. pět cen Grammy, dvě ceny Emmy a jedenadvacet Amerických hudebních cen. Filmovou kariéru zahájila tato umělkyně černé pleti rolí velmi úspěšné zpěvačky Rachel Marronové, o jejíž bezpečnost se stará zkušený bodyguard (Kevin Costner), v melodramatickém thrilleru Osobní strážce (r. M. Jackson). Další hereckou šanci dostala ve filmech Až si vydechnu a Kazatelova žena. Od 1992 je jejím manželem rapový zpěvák Bobby Brown, s nímž má dceru Bobbi Kristine a "díky" němuž se dodnes neúspěšně pere s drogovou závislostí…


38.
narozeniny slaví Dana VÁVROVÁ - herečka, režisérka
(* 9. 8. 1967 Praha)

Před kamerou se objevovala od svých deseti let - My všichni školou povinní, Bambinot, Jestli jednou odejdu, Arabela. Stala se dvojnásobnou držitelkou ceny dětského diváka Zlatý dudek (za pohádkovou postavu Leontýnky v dětské hudební komedii Ať žijí duchové a za roli školačky Dany v ekologickém snímku Brontosaurus) a zvítězila v několika anketách o nejpopulárnějšího dětského herce. Ve třinácti letech byla obsazena do hlavní role židovské dívky Janiny Dawidowiczové v západoněmeckém TV seriálu o osudech židovské rodiny za 2. světové války Kousek nebe (získala cenu Zlatá kamera a Cenu Adolfa Grimma). Během natáčení druhého cyklu tohoto úspěšného seriálu poznala tehdejšího kameramana a později režiséra Josepha Vilsmaiera, za něhož se v devatenácti letech provdala a s nímž má dcery Janinu, Theresu a Josephinu.
Od pol. 80. let, kdy žije a pracuje v Německu, patří v tamní kinematografii k uznávaným filmovým herečkám díky svým citlivým portrétům prostých ženských hrdinek ve filmech svého manžela: Podzimní mléko (Německá film. cena Stříbrný pás 1988 a Bavorská film. cena 1988), Rama dama, Bratr spánku, Boj z blízka, kriminální seriál Místo činu. Jako režisérka debutovala ještě pod jménem svého muže celovečerním dokumentem o rakouském jódlujícím hudebníkovi Hubertu von Goisernovi Jak čas běží.


37.

narozeniny slaví Gillian ANDERSON – americká herečka
(* 9. 8. 1968 Chicago, IL, USA)

V roce 1993 se Gillian Anderson zúčastnila konkurzu na seriál "The X-Files", který vyhrála, a její agentka Dana Scullyová se stala spolu s Foxem Mulderem opravdovou TV legendou.


37. narozeniny slaví Eric BANA – australský herec
(* 9. 8. 1968 Melbourne, Victoria, Austrálie)

Show Bez obalu, The Eric Bana Show Live, All Saints (Nemocnice U všech svatých), Something in the Air (2000-01, Něco je ve vzduchu), Hulk.


27.

narozeniny slaví Audrey TAUTOU – francouzská herečka
(* 9. 8. 1978 Beaumont, Basse-Normandie, Francie)

Studovala moderní literaturu a herecké vzdělání získala v Kurzech Florent. Po několika drobných úlohách v TV filmech zaujala svou první filmovou úlohou mladičké kosmetičky Marie, za jejíž ztvárnění v komorní komedii Salon krásy (r. T. Marshallová) byla oceněna Césarem 1999 jako herecká naděje. Mezinárodní popularitu jí přinesla titulní postava zasněné servírky Amélie Poulainové, která by asi zůstala smířena se svým osamělým údělem, kdyby ve svém bytě neobjevila starou krabici s památkou na dětství bývalého nájemníka, v mimořádně úspěšném psychologickém snímku Amélie z Montmartru (r. J.-P. Jeunet).


Narodili se 9. srpna:


331. výročí narození František Maxmilián KAŇKA - český architekt a stavitel
(* 9. 8. 1674 Praha, + 14. 7. 1766 Praha)

Soupis Kaňkových staveb je rozsáhlý a nemůžeme tvrdit, že konečný. Na rozdíl od Dienzenhoferů totiž své stavby nevedl jako stavitel, takže měl dostatek času na vlastní projekční činnost. Především jako architekt rozsáhlého Valdštejnského panství přispěl k vytvoření barokní tváře tehdejších Čech, měl také určující podíl na tehdejší zámeckou architekturu. Úzké přátelské vztahy jej vázaly především k M. B. Braunovi, a tak na většině jejich realizací se spojuje mistrovství obou umělců, mnohdy doplněných ještě malbou V. V. Reinera. Z četných pražských realizací je dobré si připomenout hlavně jeho podíl na dostavbě Klementina (kostel sv. Klimenta, Astronomická věž, Zrcadlová kaple) a přestavbě Karolina.


122.
výročí narození Václav VOJTÍŠEK - český historik, archivář a vysokoškolský pedagog
(* 9. 8. 1883 Praha, + 22. 8. 1974 Praha)


Opustili nás 9. srpna:


53. výročí úmrtí - Hugo VAVREČKA - český novinář, československý diplomat, účastník protirakouského a protinacistického odboje
(* 22. 2. 1880 Ostrava, + 9. 8. 1952 Brno)


46.
výročí úmrtí - Emil František BURIAN - český režisér, herec, zpěvák, dramatik, hudební skladatel, básník a spisovatel
(* 11. 6. 1904 Plzeň, + 9. 8. 1959 Praha)


Víte snad o nějakém výročí narození, úmrtí, zajímavé či významné události s dnešním datem, kterou se nám nepodařilo vypátrat? Nenechávejte si to pro sebe a napište nám, ať můžeme náš archiv postupně rozšiřovat. Předem pěkně děkujeme!

A ještě něco – pokud právě dnes slavíte svátek (máme tu i chlapy, že?) nebo narozeniny, přejeme i vám VŠECHNO NEJLEPŠÍ!!!

 

     
Reklama