Tak, už je to tady… má vaše dítě pas? Cestování dětí zapsaných v cestovních pasech rodičů je možné pouze do 26. června 2012.

Po tomto datu budou moci děti vycestovat do zahraničí pouze s vlastním cestovním pasem. Podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 444/2009 a podle zákona č. 197/2010 Sb. (čl. II Přechodná ustanovení) jsou provedené zápisy dětí v cestovních dokladech rodičů platné pouze do 26. června 2012. Toto opatření se týká i zápisu dětí provedených do občanských průkazů rodičů. Skončením platnosti zápisu dětí v cestovních dokladech rodičů však nekončí platnost cestovních dokladů rodičů. Cestovní doklady se nyní vydávají podle zásady „jedna osoba - jeden cestovní pas“.

Povinnost disponovat vlastním cestovním dokladem u dětí zahrnuly do svých právních řádů i ostatní státy EU. Podle informací z ECTAA například země jako Portugalsko, Španělsko, Velká Británie, Maďarsko, Belgie, Estonsko, Dánsko, Malta, Švédsko a Švýcarsko implementovaly tuto povinnost již v předchozích letech. V Rakousku skončila platnost zápisu dětí v cestovním dokladu rodičů dne 15.6.2012, ve Finsku dne 25.6.2012 a stejně jako v České republice končí platnost dnem 26.6.2012 v Polsku, Slovensku, Německu, Nizozemsku, Itálii a Kypru.

Jak jste na tom? Stihli jste to, nebo vás ještě čeká fronta na úřadě, kde pas zpracovávají?

Reklama