image.png

Letošním podtématem, které je zaměřené primárně na děti, je Lesy a vzdělávání. Důvodem je zjištění, že děti obecně si k přírodě nebudují žádný vztah. Některé dokonce neví, že jablka v lesech běžně nerostou nebo že by bylo zbytečné tam hledat ananas. Mají také problémy s vyjmenováním lesních dřevin nebo se domnívají, že odpadky má v lese uklízet lesník. To se snaží napravit takzvaní lesní pedagogové.

V lese jen jednou ročně

„Z pravidelných vzdělávacích akcí víme, že některé děti se dostanou do lesa třeba jen jednou za rok. To je skutečně alarmující a pokud nechceme současný trend prohlubovat, měla by přijít koncepční změna,“ říká po 17 letech zkušeností v lesní pedagogice Václav Lokvenc z areálu enviromentální výchovy Hájemství.

Lesní pedagogové se snaží dětmi s lesy seznamovat, nicméně hlavní je podle nich stejně role rodiny. „Když rodiče nebudou děti do lesů brát a nechají je sedět u počítačů, mnoho se toho stejně nezmění,“ tvrdí předseda Sdružení lesních pedagogů Ing. Marek Šuba.

Malá návštěvnost přírody u dětí je spojená s nadužíváním moderních technologií. Z výzkumu například vyplývá, že čas strávený u nejrůznějších médií je dvakrát delší než pobyt venku.

Vyrazte do lesa a vyhrajte

V rámci Mezinárodního dne lesů vyhlásil edukační projekt Lesní svět soutěž o nejlepší pobytovou stopu s názvem Fotosoutěž Lesní detektiv. Cílem je dostat děti s rodiči do lesa. „Abychom dostali děti s rodiči do lesů, vyhlásili jsme v rámci Mezinárodního dne lesů fotografickou soutěž o nejlepší zachycení tzv. pobytové stopy zvířete v lese,“ říká Miloš Tomek. Může se jednat například o šišky sesbírané veverkou, stopu divočáka v bahně nebo třeba ptačí hnízdo. Zkrátka jakýkoliv důkaz pobytu zvěře v lese. Více informací o soutěži i to, kam fotografie zasílat, se dozvíte ZDE.

Autoři pěti nejlepších fotek dostanou herní dřevěné sady s autorskými ilustracemi určenými k zábavě i vzdělávání. Jsou mezi nimi razítka se stopami zvěře, poznávací pexesa o lese a zvířatech či kvarteta jednotlivých biotopů.

Reklama