Příznaky mozkové mrtvice lidé často nepoznají nebo je bagatelizují. V důsledku toho vyhledají odbornou pomoc pozdě a hrozí jim trvalé následky nebo dokonce smrt. Systém péče o pacienty s mrtvicí je přitom v Česku na vynikající úrovni. V případě správného rozpoznání příznaků a okamžitého přivolání záchranné služby je jejich šance na uzdravení obrovská - přijedou-li v první hodině po ohlášení příznaků, zotaví se až 70 procent z nich. Upozornit na to má i Světový den mrtvice, který si připomínáme každý rok 29. října.

mrtviceRychlost, s jakou se pacient dostane do nemocnice, je zcela zásadní. „Zatímco lidé s mrtvicí, kteří se do nemocnice dostanou do hodiny od jejího začátku mají 50 až 70% naději na úplné vyléčení, u pacientů, kteří do nemocnice dorazí jen o pět hodin později, je tato šance už jen 20%. Bohužel, v současnosti přijíždí až polovina pacientů příliš pozdě a my už jim nemůžeme pomoci,“ varuje MUDr. Aleš Tomek, Ph.D., předseda Cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti ČLS JEP.

Mrtvice je zákeřná mimo jiné i v tom, že nemá jen jeden nebo několik málo příznaků. Je jich celá řada a liší se podle toho, jaká část mozku je postižená. Existuje nicméně mezinárodně uznávaný test, který mozkovou příhodu dokáže ve většině případů odhalit. „U člověka s podezřením na mrtvici se testují tři základní příznaky, kterými jsou pokles koutku, ochrnutí či slabost paže a porucha řeči,“ říká MUDr. Tomek. Pokud se projeví byť jen jeden z nich, je nezbytné okamžitě přivolat záchrannou službu. 

Zjišťovali jsme v ulicích, jestli lidé tyto tři základní příznaky poznají a zda dokáží správně reagovat. Na výsledek videoankety se můžete podívat na tomto odkazu:

Reklama