Na dnešní den připadá irský svátek svatého Patrika, který se slaví po celém světě, Česko nevyjímaje. Víte ale vůbec proč?

V dřívějších dobách znamenal svátek sv. Patrika především čas pro rodinu a příležitost k návštěvě kostela, přemítání o životě a práci patrona, nejdůležitějšího a nejzáhadnějšího kazatele Irska. Až do konce sedmdesátých let zákon nepovoloval 17. března otevření žádné hospody a svátek se slavil zejména sportovními utkáními. Postupem času se ale náboženský svátek, oslavující příchod zajatého otroka, před patnácti stoletími změnil v hromadnou párty, kdy každý zpívá, tančí a polovina anglicky mluvícího světa se hlásí k irským předkům.

cccc

Barvou číslo jedna je v tento den zelená, která symbolizuje Irsko a jeho rozlehlé lesy a přírodní bohatství. I my už si tak můžeme od minulého týdne v některých hospodách vychutnat zelené pivo, které sice moc vábně nevypadá, ale chutná podstatně lépe. Ostatně i Petřínská rozhledna a věž Nové radnice v Ostravě si už své nové svítivé fasády dostatečně užívají. Přidaly se k zeleně nasvíceným Niagarským vodopádům, egyptským pyramidám, opeře v Sydney, šikmé věži v Pise apod.

Zaznamenaly jste oslavy svatého Patrika v naší kotlině?

Reklama